PARTNER PORTALU
  • BGK

Bieszczady: Trudne warunki turystyczne i zagrożenie lawinowe w górach

  • PAP/AT    4 stycznia 2017 - 09:12
Bieszczady: Trudne warunki turystyczne i zagrożenie lawinowe w górach
W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego (fot.pixabay.com)

• Opady śniegu oraz silny wiatr w Bieszczadach, który powoduje zamiecie i zawieje śnieżne sprawiają, że warunki turystyczne są bardzo trudne.
• Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach wiatr wieje z prędkością ok. 108 km/ godz.
• Obowiązuje tam także drugi stopień zagrożenia lawinowego.
"Rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widoczność ograniczona jest do zaledwie kilku metrów, było 10 stopni mrozu. Silny wiatr sprawia jednak, że temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

W górnych partiach gór leży średnio ok. 40 cm śniegu. Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry wskazują minus dwa - trzy stopnie Celsjusza, a grubość pokrywy śnieżnej waha się od 30 do 40 cm.

Czytaj też: Warto zimą jechać na urlop w góry?

"Opady śniegu oraz silny wiatr, który powoduje zamiecie i zawieje śnieżne sprawiają, że warunki turystyczne są bardzo trudne. Z też powodu zdecydowanie odradzamy wycieczki w góry" - dodał ratownik dyżurny.

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono przede wszystkim na północnych, odkrytych stokach. Dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.