PARTNER PORTALU
  • BGK

Bieszczadzka Kolejka Leśna będzie kursować w ferie

  • PAP    13 stycznia 2015 - 09:57
Bieszczadzka Kolejka Leśna będzie kursować w ferie
fot. kolejka.bieszczady.pl

W każdą sobotę podczas zimowych ferii szkolnych będzie kursować Bieszczadzka Kolejka Leśna. Zimowe podróże wąskotorówką rozpoczęto trzy lata temu - poinformował prezes fundacji zarządzającej kolejką wąskotorową Mariusz Wermiński.
"W czasie ferii będzie kursować na trasie Majdan - Balnica - Majdan. Skład ze stacji w Majdanie wyruszy w samo południe, a podróż ma trwać ok. dwóch godzin. Jesteśmy przygotowani do tego przedsięwzięcia. Mamy m.in. pług do odśnieżania oraz odpowiednie warunki pracy w wyremontowanej parowozowni" - powiedział Wermiński.

Lokomotywa spalinowa będzie ciągnęła ogrzewany wagon zamknięty oraz jeden lub więcej, w zależności od zainteresowania, wagony półotwarte; te ostatnie opalać będą umieszczone w nich piecyki tzw. "kozy".

Przed każdą podróżą pasażerowie poczęstowani zostaną gorącymi napojami. "Zamierzamy nawiązać klimatem do popularnych kuligów. Liczymy na sprzyjające warunki pogodowe" - dodał prezes BKL.

Według Wermińskiego, zimowe podróże kolejką leśna "mają być dodatkową ofertą dla wypoczywających w Bieszczadach". Podczas ferii, czyli od drugiej połowy stycznia i w lutym możliwe jest również zamówienie pociągu przez grupy zorganizowane w inne dni tygodnia.

W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku bieszczadzka kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu - codziennie. Do 2012 r. zimą jeździła jedynie na zamówienie.

W ubiegłym roku BKL przewiozła 102 tys. pasażerów; najwięcej w swojej historii. Wpływy ze sprzedaży biletów są podstawowym źródłem utrzymania bieszczadzkiej kolejki. W sezonie letnim jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała 1898 r. Przez dziesięciolecia służyła przede wszystkim do transportu drewna. W 1994 roku ze względów ekonomicznych została wyłączona z eksploatacji.

W 1996 r. utworzona została Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.