PARTNER PORTALU
  • BGK

Bieszczadzka kolejka leśna na ferie zimowe

  • PAP/JL    13 stycznia 2016 - 07:43
Bieszczadzka kolejka leśna na ferie zimowe

Podczas ferii w każdą sobotę będzie kursować Bieszczadzka Kolejka Leśna. Fot. Mat. prasowe

Podczas tegorocznych zimowych ferii szkolnych w każdą sobotę będzie kursować Bieszczadzka Kolejka Leśna.
Zimowe podróże wąskotorówką rozpoczęto cztery lata temu. Cieszą się one popularnością. Podobnie jak w poprzednich latach w czasie ferii kolejka będzie kursować na trasie Majdan – Balnica – Majdan. Skład ze stacji w Majdanie wyruszy w samo południe, a podróż ma trwać ok. dwóch godzin..

Zimowe podróże wąskotorówką mają nawiązywać klimatem do popularnych kuligów. Parowóz lub lokomotywa spalinowa ciągnie skład liczący zazwyczaj cztery półotwarte wagony. Każdy z nich ogrzewają piecyki tzw. „kozy”. Podróżni sami dbają o dokładanie do nich drewna. Przed podróżą częstowani są gorącymi napojami.

Zimowe podróże wąskotorówka mają być dodatkową ofertą dla wypoczywających w Bieszczadach. Podczas ferii, czyli w drugiej połowie stycznia oraz do końca lutego możliwe jest również zamówienie pociągu przez grupy zorganizowane w inne dni tygodnia.

W maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku bieszczadzka kolejka wozi turystów w weekendy, a w lipcu i sierpniu – codziennie; do 2012 r. zimą jeździła jedynie na zamówienie.

W ubiegłym roku BKL przewiozła 112 tys. pasażerów; najwięcej w swojej historii. Wpływy ze sprzedaży biletów są podstawowym źródłem jej utrzymania. W sezonie letnim jeździ z Majdanu k. Cisnej do Przysłupia i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a druga 9 km.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała 1898 r. Przez wiele lat służyła przede wszystkim do transportu drewna. W 1994 roku ze względów ekonomicznych została wyłączona z eksploatacji.

W 1996 r. utworzona została Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która postanowiła utrzymać zabytkową kolejkę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.