Biurokracja przeraziła powodzian. Nie biorą zasiłków

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 10-06-2010
  • drukuj
W Sandomierzu wnioski złożył zaledwie co czwarty poszkodowany. W Wilkowie niewiele ponad 20 proc. W Sokolnikach na blisko 500 poszkodowanych do ośrodka pomocy społecznej trafiło 60 wniosków.
Biurokracja przeraziła powodzian. Nie biorą zasiłków

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powodzianie występujący o pomoc muszą wypełnić jednostronicowy kwestionariusz oraz złożyć dwa oświadczenia: o dochodach i o stratach wyrządzonych przez powódź – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasiłki są przyznawane na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej. Zakłada ona, że o ich wysokości decydują dochody. Pomoc dla powodzian miała być wyjęta spod tych rygorów, bo w szczególnych wypadkach ustawa na to pozwala.

W instrukcji MSWiA jest jednak zastrzeżenie, że wysokość pomocy powinna być zróżnicowana. W części województw, np. w świętokrzyskim, użyto kryterium dochodowego. Ośrodki pomocy przyjmują więc odcinki emerytur, rent, druki potwierdzające wysokość pensji, w ostateczności oświadczenia o dochodach całej rodziny, a nawet o oszczędnościach spoczywających na kontach.

Oświadczenia o dochodach, jak te o wysokości strat, są dokładnie weryfikowane. Powodzianie są informowani o odpowiedzialności karnej w przypadku podania nieprawdziwych danych. Za taki stan rzeczy odpowiada wojewoda. W niektórych województwach zasady nie są tak restrykcyjne Na Opolszczyźnie i Podkarpaciu głównym kryterium pomocy jest skala poniesionych strat – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

a radio Zet i internet twierdzi co innego ze zero prawie biurokracji przy dawaniu zasiłku powodzianom

sasza, 2010-06-11 16:07:30 odpowiedz

Ale Tusk powie że to nie on wybierał urzędników !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PO POwodzianie głosujcie na ludzi biednych z PO PO POwodzi.

Artiko, 2010-06-11 15:04:14 odpowiedz

autoidea to nie urzędnicy to rząd jest chory który tworzy takie przepisy

były S, 2010-06-11 09:13:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE