Błędy wstrzymują dotacje

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 17-05-2010
  • drukuj
Większość wniosków o płatność składanych przez firmy w regionach wymaga korekt. Zdarzają się wnioski nawet ze 100 błędami. Korekty opóźniają wypłatę.
Błędy wstrzymują dotacje

Błędy we wnioskach o płatność są powszechne. Z danych Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości wynika, że od 2008 r. zweryfikowano tam 432 wnioski od firm, z czego tylko 44 było bezbłędnych (10,19 proc.). Według Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w regionie tylko 3 proc. dokumentów było bez skazy – informuje „Rzeczpospolita”.

W Lubuskiem w tym roku firmy i samorządy złożyły 418 wniosków. Poprawny był jeden. Nie inaczej jest na Mazowszu – od 20 do 100 proc. dokumentów z błędami.

Widząc narastające problemy z rozliczaniem dotacji, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaleciło wszystkim regionom organizację bezpłatnych szkoleń. Województwa to robią, tylko że frekwencja na szkoleniach jest niska.

Jak regiony radzą sobie z korektą wniosków? Błędy oczywiste urzędnicy poprawiają sami. Proste, formalne z przedsiębiorcą przy biurku. Merytoryczne o mniejszej wadze np. e-mailowo. Takie elastyczne podejście zaleca resort rozwoju. Często jednak korekta wniosków polega na wielokrotnym przesyłaniu pism, co trwa tygodniami – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

AgencjeWspierania Przedsiębiorczości prowadzą szkolenia tylko na tematy mniej istotne dla samego wniosku i biznes planu np:co to są koszty kwalifikowane ,co to jest innowacja lub mikroprzedsiębiorstwo.Nie prowadzi się szkoleń jak wypełnic wniosek i biznes planu podając beneficjentom przykład druku ...prawidłowo wypełnionego na przysłowiowego kowalskiego na bliżej nie określony temat.Obecne szkolenia to tylko nie potrzebne wydawanie pieniędzy, ale plan szkoleń jest wykonany.a wniosek i biznes plan ,żeby prawidłowo wypełnic trzeba dobrze zapłacic osobie w tajemniczonej w wypełnianie wniosków .Tak własnie tworzy się korubcje. rozwiń

Racjonalizator, 2010-05-18 09:40:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE