PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 170 mln na muzeum Piłsudskiego

  • PAP    6 września 2011 - 21:28
Blisko 170 mln na muzeum Piłsudskiego

Rząd przeznaczy blisko 170 mln zł na wsparcie budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Wieloletni program „Budowa Kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku” przedłożony przez ministra kultury został przyjęty we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów.

„Rząd zdecydował o wsparciu budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, bo uważa za konieczne stworzenie instytucji pokazującej historyczne dokonania i zasługi człowieka, który jest jednym z największych bohaterów Polski. Muzeum będzie kreować i promować postawę obywatelskiego patriotyzmu opartego nie tylko na świadomości dokonań naszych przodków, ale także na poczuciu dumy z wolnej Polski i jej pozycji w Europie. Będzie pokazywać rolę i znaczenie służby na rzecz państwa i społeczeństwa, bo takim wartościom hołdował Piłsudski” – napisano w komunikacie.

W muzeum prezentowane będą doświadczenia oraz osiągnięcia Polski i Polaków w walce o uniwersalne wartości ogólnoludzkie, narodowe, społeczne i cywilizacyjne. „Ma służyć zachowaniu pamięci Polaków o staraniach i wyrzeczeniach poprzednich pokoleń walczących o niepodległość. Muzeum będzie ponadregionalnym ośrodkiem edukacyjno-badawczym, który zajmie się upowszechnianiem wiedzy historycznej o dokonaniach Piłsudskiego oraz promowaniem Polski jako kraju, który uchronił Europę przed totalitaryzmem bolszewickim” – dodano w komunikacie.

„Pokonaliśmy kolejną barierę” – skomentował we wtorek przyjęcie programu minister kultury Bogdan Zdrojewski.

„Pierwszą barierą, bardzo trudną do pokonania, była bariera zaufania. Porozumieliśmy się z Fundacją i stworzyliśmy tę instytucję. Kolejną trudnością było przejęcie dwóch obiektów, znajdujących się na terenie parku w Sulejówku, w których mieściły się mieszkania, przychodnia. To nie było łatwe, ale też się udało. Trzeba było także pokonać barierę przygotowania realizacji tej inwestycji. Wszystkie obiekty powinny mieć prawidłowo określone funkcje, powinny być odrestaurowane, a wystawa prawidłowo przygotowana. Według mojej oceny, wszystko zostało rozstrzygnięte na korzyść tego obiektu i możemy przystępować do fazy ściśle inwestycyjnej” – powiedział minister.

Muzeum Józefa Piłsudskiego jest w trakcie powstawania. Mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r.

W dniu Święta Wojska Polskiego premier Donald Tusk odwiedził muzeum, gdzie spotkał się z rodziną marszałka m.in. z jego córką Jadwigą Piłsudską-Jaraczewską i osobami odpowiedzialnymi za powstanie muzeum.

„Wszyscy symbolicznie postanowiliśmy dziś zakończyć pierwszy, najtrudniejszy etap (...). Ten etap to ostateczna decyzja o utworzeniu programu, w którym państwo gwarantuje udział środków na budowę muzeum” – mówił premier. Zapowiedział też wtedy przyjęcie przez rząd wieloletniego programu budowy nowoczesnego kompleksu poświęconego życiu Piłsudskiego.

Wnuk marszałka, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Józef Jaraczewski powiedział, że placówka może zostać otwarta w 2016 r. Zapowiedział, że willa marszałka i całe muzeum będzie miejscem spokojnym i przyjaznym, gdzie każdy będzie mógł poznawać historię Polski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.