PARTNER PORTALU
 • BGK

Bolek i Lolek w muzeum

 • PAP    15 października 2012 - 08:50
Bolek i Lolek w muzeum

W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstanie interaktywne muzeum „Bajkowy świat Bolka i Lolka”.
Bolek i Lolek, najwięksi bohaterowie Studia, oraz inne znane postaci z bajek wprowadzą w nim dzieci w świat animacji.

Jak zapowiada prezes Studia Filmów Rysunkowych, scenarzysta i reżyser Andrzej Orzechowski, w „Bajkowym świecie Bolka i Lolka” na dzieci czekać będą interaktywne witryny oraz wiele innych, interaktywnych niespodzianek. „Chcemy stworzyć coś pomiędzy multimedialnym muzeum a parkiem rozrywki, by połączyć edukację z zabawą” – mówił.

„Do tej pory prace nad tym projektem przebiegają w ramach skromnych środków własnych Studia” – poinformował prezes. Studio nie może zainwestować większych środków, mając na względzie głównie to, by spółka nie ponosiła strat.

Utworzone w 1947 r. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w 2011 roku – na mocy ustawy o komercjalizacji – z instytucji filmowej, podległej ministrowi kultury, stało się Spółką Skarbu Państwa, podległą ministrowi skarbu.

Bielskie Studio przez ostatnie lata nie tylko nie generowało strat, ale przynosiło nawet niewielkie zyski. Mimo to, jako Spółka Skarbu Państwa, było przeznaczone na sprzedaż. Groziło to nawet jego likwidacją. Studio ma bowiem dość dużą infrastrukturę, trzy budynki oraz teren w samym centrum miasta, tuż przy starym rynku.

Po jego przejęciu mogło się okazać, że potencjalnemu nabywcy – mimo zobowiązania do utrzymania tymczasowej działalności – bardziej zależy na terenie, budynkach Studia i w rezultacie może on zrezygnować z prowadzenia produkcji filmowej. Taką obawę wyraził Marszałek Sejmiku Śląskiego Adam Matusiewicz występując do Ministra Skarbu o przejęcie Spółki przez Urząd Marszałkowski.

<!-- pagebreak //-->

Jako Spółka Skarbu Państwa Studio działa od 1 kwietnia ubiegłego roku. W sierpniu bieżącego roku radni województwa śląskiego wystąpili do Marszałka Sejmiku Śląskiego z wnioskiem o przejęcie Spółki od Skarbu Państwa, sugerując jednocześnie utworzenie na majątku Spółki Instytucji Kultury. Najprawdopodobniej Studio będzie najpierw Spółką należącą w 100 proc. do województwa śląskiego, a następnie zostanie przekształcone w Instytucję Kultury.

„Studio jest w okresie przejściowym – tłumaczył PAP prezes Orzechowski – dopóki będziemy funkcjonować na prawach spółki prawa handlowego, sfinalizowanie projektu nowoczesnego muzeum interaktywnego będzie niemożliwe, bo Spółka oparta na prawie handlowym nie może pozyskiwać publicznych pieniędzy przeznaczonych na działalność muzealną.”

Projekt muzeum interaktywnego uzyskał poparcie w Urzędzie Miasta Bielsko-Biała, Śląskim Urzędzie Marszałkowskim i w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Orzechowski ma nadzieję, że „uda się doprowadzić do tego, by na majątku spółki została utworzona Instytucja Kultury, podlegająca Marszałkowi Województwa Śląskiego, co umożliwiłoby kontynuację realizacji projektu muzeum ze wsparciem instytucji państwowych i finansów publicznych”.

A zainteresowanie Studiem i stałą ekspozycją muzealną, istniejącą tu od dwóch lat, jest coraz większe. Liczba zwiedzających przekroczyła w tym roku 25 tys. Mogą oni dowiedzieć się tu, jak niegdyś wyglądał proces animacji oraz przyjrzeć się dawnym, służącym do tego urządzeniom.

Kiedyś animatorzy rysowali na papierze, dzisiaj obok papieru wykorzystują tablety. Zniknęły celuloidy, na które kopiowano każdy rysunek. Obecnie rysunki trafiają do komputera (albo wprost z tabletu, albo ze skanera). Nie ma tradycyjnych działów: dekoratorni, gdzie tworzono dekoracje oraz malarni, w której malowano celuloidy. Dzisiaj kolejne fragmenty rysunków wypełnia się kolorami w komputerze. Wreszcie odeszły do przeszłości stoły filmowe i kamery do zdjęć poklatkowych; obraz filmowy składa się w komputerze.

Do „Kuby i Śruby”, nowego serialu animowanego Studia, elementy dekoracji wykonuje się jednak tradycyjnie, ręcznie. „Maluje je plastyk, a po zeskanowaniu ich dekorator dobiera w komputerze potrzebne mu do konkretnej dekoracji elementy. Dzięki temu uzyskuje się oryginalną fakturę, którą nie sposób osiągnąć tworząc wszystko w komputerze” – tłumaczył prezes Orzechowski.

Kolejne odcinki „Kuby i Śruby” opowiadają o przygodach, które tytułowi bohaterowie przeżywają w swojej wyobraźni. „Chcemy, by serial był pochwałą dziecięcej wyobraźni, w której z kilku najzwyklejszych klocków można zbudować i wyobrazić sobie niezwykły świat i przeżyć w nim fantastyczną przygodę” – mówił współtwórca serialu, wraz z Bronisławem Zemanem, i prezes Studia w jednej osobie.

Drugi odcinek serialu zostanie ukończony pod koniec listopada. Pierwszy oraz drugi odcinek Studio wyprodukowało w koprodukcji ze Śląskim Funduszem Filmowym. Obecnie trwają prace nad domknięciem budżetu 13 odcinkowej serii.

Propozycja kilkunastoprocentowego udziału w budżecie „Kuby i Śruby”, w zamian za prawa telewizyjne do serialu, została złożona także TVP. „Ze względu na trudną sytuację finansową Telewizja Publiczna do chwili obecnej nie jest zainteresowana produkcją animacji dla dzieci” – mówił PAP prezes Studia.

Prócz Bolka i Lolka Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej znane jest z takich postaci, jak Reksio, Baltazar Gąbka czy Pampalini. Powstało tam łącznie ponad tysiąc filmów animowanych, w tym pięć pełnometrażowych. Pierwszy z nich, „Wielka podróż Bolka i Lolka”, został sprzedany do 85 krajów, ostatni – „Gwiazda Kopernika” z 2009 r. – zyskał nagrody i wyróżnienia na sześciu różnych festiwalach.


REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Kolargol, 2012-10-15 21:32:16

  Ale miło i wspaniale poczytać o naszych malutkich urwisach!
 • BOLEK , 2012-10-15 17:43:13

  Brawo --Bielsko Biała . Bolek i Lolek w Muzeum ---, FRAJDA DLA DZIECI !!!!!!!!!!!! Gratuluję pomysłu . Życzę sukcesów !!