PARTNER PORTALU
  • BGK

Bonum Publicum dla regionalistów

  • PAP    20 sierpnia 2010 - 19:23

Adam Podgórski z Rudy Śląskiej, Jerzy Jakubowów z Kowar i sandomierzanin Józef Myjak - to tegoroczni laureaci nagrody Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. Funduje je Sandomierz (świętokrzyskie) za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz własnego regionu.
Przez 10 lat nagrodę im. Patkowskiego przyznawało osobom i instytucjom za promowanie "małych ojczyzn" i bezinteresowną pracą na rzecz własnego, lokalnego środowiska Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. "Od tego roku fundatorem nagrody jest miasto Sandomierz. Zachowana została idea i imię patrona, zmienił się regulamin i nazwa" - poinformował w imieniu jury Jerzy Krzemiński.

Rozszerzony zespół jurorów pod przewodnictwem Wiesława Myśliwskiego przyznał w tym roku pierwszą nagrodę Adamowi K. Podgórskiemu "za szeroką działalność ekologiczną i edukacyjną, prowadzoną w ramach przez siebie założonego Towarzystwa Przyjaciół Drzew oraz za pracę w Rudzkim Stowarzyszeniu Pomocy Ofiarom Przestępstw".

Jerzemu Jakubówowi przypadła druga nagroda. Laureat z Kowar otrzyma ją za rekonstrukcję kolejowej wieży ciśnień z przeznaczeniem na pracownię graficzną, unikatową kolekcję lasek i kijów pasterskich oraz za dokumentowanie i reaktywowanie niektórych elementów dawnej obrzędowości pasterskiej - zdecydowali jurorzy.

Józefa Myjaka z Sandomierza - zdobywcę trzeciej nagrody - uhonorowano za wieloletnią aktywność, utrwalającą lokalne dziedzictwo kulturowe okolic sandomierskich i istotny wkład autorski w monografię "Ożarów. Dzieje miasta i gminy".

Nagrody - pierwsza w wysokości 7 tys. zł, druga 5 tys. zł, trzecia 3 tys. zł - zostaną wręczone 11 września w sandomierskim Zamku.

Aleksander Patkowski (1890-1942) był wybitnym regionalistą, autorem m.in. dwutomowej antologii "Regionalizm europejski", redaktorem "Pamiętnika Świętokrzyskiego", a także animatorem życia społecznego w Sandomierzu i Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.