PARTNER PORTALU
 • BGK

Boże Narodzenie: Polacy coraz częściej wyjeżdżają na święta. Gdzie?

 • Centrum Prasowe PAP/AT    14 grudnia 2017 - 07:12
Boże Narodzenie: Polacy coraz częściej wyjeżdżają na święta. Gdzie?
Najczęściej na święta wyjeżdżamy w góry, ale rośnie też popularność świątecznej oferty mazurskich i nadmorskich hoteli (fot.shutterstock)

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się spędzić święta Bożego Narodzenia poza domem.
• W ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano przyrost rezerwacji w okresie świąt o około 15 proc. każdego roku.

• Zdecydowana większość osób, które decydują się na świąteczny wyjazd wybiera wypoczynek w Polsce i to całą rodziną.

• Chociaż najczęściej wyjeżdżamy w góry, to rośnie też popularność świątecznej oferty mazurskich i nadmorskich hoteli.

Bez względu na koszty - nawet 1500 złotych za dobę - z roku na rok święta poza domem decyduje się spędzić coraz więcej Polaków, wynika z badania portalu Nocleg.pl. Dlaczego? Chcemy uciec przed dodatkowymi obowiązkami, przed oczekiwaniami, a czasem nawet przed niewygodnymi pytaniami wścibskich krewnych - wyjaśniają psychologowie.

Presję zaczynamy odczuwać już w listopadzie. Reklamy, witryny i półki sklepowe, wszystko mówi nam, że trzeba się postarać, bo w czasie świąt ma być obowiązkowo pięknie i perfekcyjnie. A my coraz częściej mamy dość i chcielibyśmy odpocząć w gronie najbliższych, więc włącza się potrzeba ucieczki od bycia w obowiązku - mówi psycholog Maja Maciaszczyk-Bednarek.

- Jeśli możemy mieć ten piękny, świąteczny czas bez dodatkowych godzin nad kuchnią i odkurzaczem, zabieramy prezenty, pakujemy rodzinę i wybieramy gotowe święta - wyjaśnia.

A robimy to coraz chętniej. Jak wynika z badania portalu Nocleg.pl w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano przyrost rezerwacji w okresie świąt o około 15 proc. każdego roku. Można więc już mówić o trendzie.

Czytaj też: Świąteczne atrakcje w Gdańsku

Uciekamy od sprzątania i przygotowań, ale nie od tradycji. Zdecydowana większość osób, które decydują się na świąteczny wyjazd wybiera wypoczynek w Polsce i to całą rodziną.

- Jak wynika z naszych danych, aż osiem na dziesięć wyszukiwań dotyczy wyjazdu w polskie góry, przy czym najczęściej rezerwujemy pobyt w grupach średnio czteroosobowych - podkreśla Grzegorz Kołodziej, ekspert Nocleg.pl.

- Szukamy ofert z kolacją wigilijną, Mikołajem i atrakcjami dla najmłodszych, choinką, kuligiem, z pełną świąteczną oprawą - podkreśla.

Chociaż najczęściej wyjeżdżamy w góry, to rośnie też popularność świątecznej oferty mazurskich i nadmorskich hoteli.

Koszt pakietu obejmujący Wigilię z tradycyjną kolacją i dwa dni świąt zależy od standardu obiektu. Zaczyna się od 250 złotych za osobę za dobę, ale może sięgać nawet 1500 złotych za osobę. Jeśli goście zdecydują się na przedłużenie pobytu na okres między świętami a sylwestrem, średnia cena za dobę spada.

- Wzmożony ruch w wieloosobowych grudniowych rezerwacjach widać już od 21 grudnia i większość z nich trwa aż do Sylwestra - podkreśla Grzegorz Kołodziej.

Ale nie wszyscy lubią święta w dużym, rodzinnym gronie.

- Zdarza się, że chcemy uciec przed corocznymi konfliktami, trudnymi relacjami. Uczymy się zdrowego egoizmu, chcemy spędzić czas świąteczny w zgodzie z sobą i swoimi potrzebami, nie czuć presji. Coraz częściej, szczególnie w wielkich miastach, bliskie relacje łączą nas z przyjaciółmi, a nie krewnymi - tłumaczy Maja Maciaszczyk-Bednarek.

Wtedy często zapada decyzja o wyjeździe w pojedynkę lub z przyjaciółmi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Wiktoria, 2017-12-20 15:09:05

  Być może nie jest to jakiś cel godny "milionerów" ha ha ale ja jeżdże często do hotelu Grand Lubicz, który jest zlokalizowany w naszej ukochanej przez wielu polaków Ustce. Wejdcie sobie na grandlubicz.pl stronę i tam można zobaczyć, że naprawdę to piękne miejsce, a co ciekawe w zimie staje... się jeszcze piękniejsze, bo bardziej luźne i swobodne  rozwiń
 • Szklarska Poręba, 2017-12-17 18:06:06

  To niby gdzie wyjeżdżają, że nie ma zgiełku. Przy takiej ilości najazdów świątecznych chociażby w góry to dopiero jest zgiełk w małych miejscowościach turystycznych.