PARTNER PORTALU
  • BGK

Boże Narodzenie: Policja apeluje ostrożność na drogach podczas świąt

  • PAP/AT    23 grudnia 2016 - 09:57
Boże Narodzenie: Policja apeluje ostrożność na drogach podczas świąt
W okresie świątecznym nad bezpieczeństwem Polaków, m.in. na drogach, codziennie czuwać będzie około 10 tys. policjantów (fot.policja.pl)

• W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia policja apeluje o ostrożność na drogach i dostosowanie prędkości podczas jazdy samochodem do warunków atmosferycznych.
• Przypomina także o zabezpieczeniu mieszkania przed ewentualną kradzieżą.
W sumie w tym okresie nad bezpieczeństwem Polaków, m.in. na drogach, codziennie czuwać będzie około 10 tys. policjantów. Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji mł.insp. Mariusz Ciarka w te dni więcej patroli policyjnych jest m.in. na wszystkich drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast.

Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Zwracają uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie i sposób przewożenia w samochodach najmłodszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć piesi łamiący podstawowe przepisy drogowe, np. przekraczający jezdnię w niedozwolonych miejscach. Więcej patroli policyjnych jest też na osiedlach.

Policjanci apelują, aby osoby wyjeżdżające na święta zabezpieczyły swoje mieszkania przed kradzieżą. "Zamknijmy dobrze drzwi i okna. Poprośmy zaufanego sąsiada o opiekę nad mieszkaniem. Jeżeli jest to możliwe, zainstalujmy czasowy włącznik oświetlenia i zróbmy spis rzeczy wartościowych i sprzętu elektronicznego" - podkreśla Ciarka.

W myśl obowiązujących przepisów, ci, którzy zdecydują się na jazdę po alkoholu muszą się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary (gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów i m.in. do 30 dni aresztu; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia, a sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.