PARTNER PORTALU
  • BGK

Boże Narodzenie sprzed lat w sanockim skansenie

  • PAP    15 grudnia 2010 - 12:05

Ekspozycja odtwarzająca wieczerze wigilijną z lat 30. ubiegłego stulecia oraz zbiór szopek przypominają w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zwyczaje związanie ze świętami Bożego Narodzenia na Podkarpaciu.
- Istniejąca od wielu lat rekonstrukcja wigilijnej wieczerzy nadal zaskakuje zwiedzających - powiedziała w środę Maria Marciniak z sanockiego skansenu.

Podkreśla, że "zaskakuje przede wszystkim brak choinki". - Zamiast niej wieszano gałązki jodły lub niewielkie drzewko u sufitu chałupy. Choinka była wtedy rzadkością na podkarpackiej wsi - dodaje Marciniak.

Pod obrusem na stole siano przysypane ziarnami wszystkich zbóż. Na stole stoją misa na potrawy oraz misy na miód i czosnek. W rogu izby stoi świeca w garnku ze zbożem, w kolejnym rogu snop zboża. U sufitu wisi także tzw. pająk, czyli ozdoba wykonana ze słomy i papieru.

Sanockie muzeum posiada również bogatą kolekcję szopek pochodzących z różnych miejscowości regionu. Najstarszą z nich wykonano na początku XX wieku, ostatnią w latach 60.

- Mamy szopki kolędnicze, towarzyszące kolędnikom oraz szopki betlejemskie. Te ostatnie stawiano w rogu izby w okresie świąteczny - przypomina Marciniak.

Wszystkie są wykonane z drewna i papieru. W każdej z nich pojawiają się charakterystyczne cechy podkarpackiej architektury wiejskiej.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Na obszarze 38 ha zgromadzono około 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki k/Sanoka - pochodzi z 1681 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.