PARTNER PORTALU
  • BGK

Boże Narodzenie w tradycji chłopskiej i dworskiej

  • PAP    16 grudnia 2012 - 13:43
Boże Narodzenie w tradycji chłopskiej i dworskiej

W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pod Płockiem od soboty czynna jest dla zwiedzających wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” w tradycji chłopskiej i dworskiej sprzed ponad stu lat.
Ekspozycję, którą będzie można zwiedzać do końca lutego 2013 r., przygotowano w dziesięciu izbach chałup wiejskich z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworskich. Są tam m.in. drzewka choinkowe udekorowane ozdobami ze słomy i bibuły oraz orzechami i piernikami, snopy zboża ozdobione tzw. światami wykonanymi z opłatka, a także stoły z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami. Śpiewają też kolędnicy.

Jak informuje muzeum, wystawa prezentuje „świat dawnych obyczajów i tradycji związanych z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia na Mazowszu Płockim".

„Nakryte sianem i białym obrusem stoły zastawione wigilijnymi potrawami zdają się już tylko czekać na to, aż zasiądą do nich gospodarze. Zapraszamy zatem do wkroczenia w świat Świąt Bożego Narodzenia odległego o ponad sto lat, gdzie pachnie świeżo upieczony piernik, a zimowe wieczory spędza się na kręceniu powróseł" - zachęca muzeum w informacji o wystawie „Boże Narodzenie na Mazowszu".

Organizatorzy ekspozycji podkreślają, że „w czasach, gdy potrawy na stole wigilijnym są tak wymyślne, że bardziej przypominają egzotyczne niż rodzime, a choinka jest bardziej przebrana niż ubrana wystawa prezentująca tradycyjne rytuały świąteczne zyskuje wymiar szczególny".

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma, stanowiące przykłady typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z XIX i XX wieku.

W maju 2008 r. na terenie placówki otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy: amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W czerwcu 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kręcone były sceny do kilku filmów, w tym m.in. „Szwadron", „Pan Tadeusz, „Ogniem i mieczem".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.