PARTNER PORTALU
  • BGK

Bożonarodzeniowa wystawa w Katowicach

  • PAP    20 grudnia 2012 - 09:58
Bożonarodzeniowa wystawa w Katowicach

Szopki ruchome i kukiełkowe, maski kolędnicze, formy do wypieku opłatków będzie można od czwartku oglądać na wystawie "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu" w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wizyta w Muzeum Śląskim będzie okazją do obejrzenia rozmaitych prac twórców ludowych z różnych zakątków kraju. Wśród eksponatów znalazły się obrazy na szkle, repliki figur z lat międzywojennych do śląskich "betlejek" (szopek).

"Zaprezentujemy różne typy szopek, m.in. domowe, kukiełkowe szopki obnośne oraz szopki krakowskie. Szczególnie cennymi i interesującymi zabytkami są: szopka kukiełkowa autorstwa Anny i Józefa Hulków z Łękawicy koło Żywca oraz prace wybitnych szopkarzy krakowskich Mariana Dłużniewskiego, Zbigniewa Gillerta i Jana Kirsza" - poinformowało Muzeum Śląskie.

W przypadku malarstwa na szkle zaprezentowane zostaną prace m.in. twórców z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Gorców, a także Kaszub. Najbardziej znani to Zdzisław Walczak, Władysław Walczak-Baniecki z Zakopanego, Jan Fudala z Rabki, Maria Gatnar-Guzy z Wisły, Rozalia Szypułowa z Czechowic-Dziedzic i Włodzimierz Ostoja-Lniski z Czerska na Kaszubach.

Stworzone przez nich obrazy przedstawiają sceny z adoracji przy żłóbku, ucieczki do Egiptu oraz bożonarodzeniowe obrzędy. Do tych tematów nawiązują również prezentowane na ekspozycji rzeźby, m.in. autorstwa Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej nad Pilicą.

Ekspozycję uzupełnia bogata kolekcja masek kolędniczych, słomianych pająków - ozdób wieszanych w izbie, wycinanek z papieru oraz żelaznych form do wypieku opłatków. "Formy do opłatków to duża rzadkość. Dawniej przy kościołach wypiekano w nich opłatki z pszennego ciasta. Prezentowane przez nas formy pochodzą prawdopodobnie z końca XIX wieku" - powiedziała PAP Małgorzata Paul z Muzeum Śląskiego.

Wystawa "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu" będzie otwarta od czwartku do 15 lutego 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.