PARTNER PORTALU
  • BGK

Bracia opanują Sandomierz

  • PAP    16 marca 2011 - 09:56

Sięgające XVIII w. tradycje Krakowskiego Bractwa Kurkowego zaprezentuje na wystawie „Rozmiłowani w srebrnym kurze” Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Ekspozycja powstaje w ratuszu i w zamku. Można ją będzie oglądać od 18 marca przez trzy miesiące.

Wybrane na pokaz pamiątki strzeleckie są świadectwem pięknych i bogatych tradycji krakowskiego mieszczaństwa i jego odwiecznej przynależności do nurtu kultury europejskiej. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Bractwa Kurkowego ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W części ratuszowej wystawione będą eksponaty przedstawiające braci kurkowych, jako obrońców miasta. Można będzie tam zobaczyć cykl gwaszy Zygmunta Wierciaka ukazujących obwarowania Krakowa z przełomu XVIII i XIX w. oraz uzbrojenie braci kurkowych: kusze, halabardy, moździerze i strzelby.

Pokazane zostaną też pamiątkowe tarcze strzeleckie i wzorowane na nich okrągłe obrazy – tzw. tonda – upamiętniające ważne wydarzenia z życia bractwa, m.in. wizytę na Celestacie (miejscu ćwiczeń braci) cesarza Franciszka Józefa w 1851 r.

Na ekspozycji zamkowej znajdzie się ponad 20 portretów królów kurkowych, którzy panowali w XIX i na początku XX w., zaprezentowane zostaną także insygnia władz bractwa – laska królewska, berło prezesa, łańcuchy wiceprezesów, laski i łańcuchy marszałków. Dużą grupę zabytków mają stanowić tzw. klejnoty, czyli medale, numizmaty i drobne wyroby rzemiosła artystycznego, które abdykujący król kurkowy ofiarował – zgodnie ze zwyczajem – na pamiątkę dla kura.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.