PARTNER PORTALU
  • BGK

Broń i kufle w bytomskim muzeum

  • PAP    30 kwietnia 2012 - 20:31

Kufle rezerwistów cesarskiej armii niemieckiej, samurajskie zbroje, oficerskie mundury, miecze z epoki brązu, średniowieczne groty strzał można oglądać na wystawie pt. "Broń i barwa dawniej i dziś" - poinformowało w poniedziałek Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Impulsem do przygotowania wystawy "Broń i barwa dawniej i dziś" była chęć pokazania unikatowego zestawu militariów, będących w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz w kolekcjach członków i sympatyków Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

"Pod pojęciem "barwa" kryło się kiedyś umundurowanie i wszystko, co z nim było związane" - przypomniała w rozmowie z PAP Magdalena Michulec z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Ekspozycja prezentuje zbiór militariów polskich i obcych od czasów prehistorycznych, poprzez wczesne średniowiecze aż po XX wiek.

Do najstarszych eksponatów należą brązowe miecze z epoki brązu, średniowieczne groty strzał, włóczni, topory i miecze. Najnowsze militaria to broń biała, głównie szable i pałasze, a także broń palna krótka - jak m.in. pistolety skałkowe i kapiszonowe - oraz broń długa, np. arkebuzy.

Część prezentowanej broni, szczególnie białej, to taka, którą w różnych okresach historii posługiwał się żołnierz polski.

Interesujący jest także zbiór kilkudziesięciu kufli rezerwistów cesarskiej armii. "W cesarskiej armii niemieckiej, przed I wojną światową, żołnierz odchodzący do cywila po odbyciu służby wojskowej otrzymywał na pamiątkę ozdobny kufel z wizerunkami różnych symboli nawiązujących do historii i tradycji jego jednostki. Ciekawostką jest, że na życzenie żołnierza można było zamiast kuflem obdarować go ozdobną fajką" - poinformowało Muzeum.

Na wystawie zobaczyć można m.in. oficerskie mundury wieczorowe, kolekcję rogatywek, kapelusze podhalańskie, peleryny. Interesujący zestaw pamiątek wojskowych stanowią też świadectwa szkół i kursów wojskowych, dokumenty potwierdzające nadania odznak i odznaczeń, pocztówki o tematyce wojskowej.

Zwiedzający wystawę będą mieli także niepowtarzalną okazję obejrzenia militariów japońskich, w tym zbroi samurajskiej z XVIII wieku oraz elementów uzbrojenia samurajskiego.

Wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu pt. "Broń i barwa dawniej i dziś" będzie otwarta do 1 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.