PARTNER PORTALU
 • BGK

Bronisław Komorowski zaprasza na "Majówkę z Polską"

 • PAP    30 kwietnia 2014 - 07:40
Bronisław Komorowski zaprasza na "Majówkę z Polską"

- Okolicznościowe iluminacje na Pałacu Prezydenckim, koncert orkiestr wojskowych, wystawa o polskim lotnictwie, sadzenie "dębu wolności", czy pokaz musztry paradnej - to niektóre z atrakcji "Majówki z Polską", na którą zaprasza prezydent Bronisław Komorowski.
Podczas majowych świąt prezydent m.in. wygłosi orędzie telewizyjne, wręczy odznaczenia państwowe, a także spotka się z przedstawicielami Polonii oraz ambasadorami krajów UE. Tegoroczne obchody 1, 2 i 3 maja są szczególne ze względu na ważne jubileusze - 10-lecie członkostwa w Unii Europejskiej i 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów - 4 czerwca 1989 - podkreśla prezydencka kancelaria.

1 maja wieczorem prezydent wygłosi orędzie telewizyjne. Wcześniej wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla budowania i umacniania integracji europejskiej. W Łazienkach Królewskich Komorowski spotka się z ambasadorami Unii Europejskiej. Tam też - koło Nowej Oranżerii - posadzi "Dąb wolności" razem z dziesięciolatkiem urodzonym 1 maja 2004 r., oraz przedstawicielem młodzieży urodzonej 4 czerwca 1989 r. "Dęby wolności" - upamiętniające 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych - zostaną posadzone w całej Polsce: w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, a także w miejscach pamięci o bohaterstwie Polaków.

Prezydent weźmie też udział w koncercie orkiestr w Łazienkach, gdzie na zwiedzających czekają atrakcje związane z Piknikiem Europejskim. Zainteresowani będą mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda wykorzystanie funduszy europejskich. Na ogrodzeniu parku, od strony ulicy Aleje Ujazdowskie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć "Fundusze unijne - nowa przestrzeń dla kultury" przedstawiającą ukończone już inwestycje dofinansowane ze środków europejskich.

2 maja na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Flagi RP. Uroczyście poniesiona zostanie flaga państwowa, a prezydent wręczy flagi przedstawicielom wyróżnionych instytucji i jednostek wojskowych. Komorowski spotka się też z przedstawicielami Polonii oraz otworzy wystawę "Biało-Czerwona w błękitach", która prezentuje wkład Polaków w historię światowego lotnictwa i współczesne osiągnięcia polskiej awiacji.

Prezydent weźmie też udział w finale projektu "Patriotycznie Zakręceni", który objął honorowym patronatem. Celem projektu jest "promowanie nowoczesnego patriotyzmu w codziennych działaniach", a także promowanie lokalnych patriotów i inicjatyw.

Wieczorem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Głównej Orkiestry Węgierskich Sił Zbrojnych. Koncert będzie otwarty dla publiczności, a także transmitowany na telebimie przed pałacem.

3 maja Komorowski weźmie udział w mszy w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Na Zamku Królewskim wręczy ordery i odznaczenia. W ramach uroczystości na Placu Zamkowym przewidziano m.in. odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja, wystąpienie prezydenta oraz pokaz musztry paradnej. 4 maja będzie dniem otwartym w Pałacu Prezydenckim - zwiedzającym zostaną udostępnione miejsca, w których Bronisław Komorowski pracuje i przyjmuje gości.

Z okazji "Majówki z Polską" Pałac Prezydencki rozbłyśnie okolicznościowymi iluminacjami: wyświetlany będzie m.in. orzeł w koronie na zmieniającym się białym i czerwonym tle. Fasada Pałacu będzie udekorowana wielkoformatowymi, biało-czerwonymi flagami. Pomniki na Trakcie Królewskim będą w tych dniach udekorowane kokardami narodowymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Chełmianin N, 2014-04-30 16:39:52

  ZAPROSZENIE! Tatuś narodu na majówkę wspólną zaprasza, gdzie piękna mowa będzie Polakom głoszona. Będzie dużo wolności, demokracji, rządu racji, obalenie socjalizmu i powszechne wyzwolenie, ale nie wspomni, że zniewolenie jest na życzenie. Zachód z Rosją trzyma, a Tatuś n...adziei się ima! Orędzie majowe wygłosi i dąb wolności posadzi, a My cieszmy się z tego, że władza sobie poradzi. Polacy flagę wywieście i patriotyzm podkreślcie!  rozwiń
 • polak, 2014-04-30 16:24:14

  Panie prezydencie. Wstyd mi za Pana.
 • babochłop dżenderowy, 2014-04-30 10:07:05

  różowych baloników zamiast biało-czerwonej flagi Pą Prezydą nie przygotował???? Ani możła z czekolady???? Jestem zawiedziony(a) :D