PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa Muzeum Morskiego – Centrum Nauki

  • PAP    5 września 2011 - 17:12

Wystawy poświęcone historii żeglugi oraz ruchowi falowemu mają znaleźć się w Muzeum Morskim – Centrum Nauki w Szczecinie.
Władze regionalne zdecydowały o rozpoczęciu prac nad dokumentacją budowlaną przedsięwzięcia.

Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, zdecydowano o uruchomieniu projektu, mimo że koszt całkowitej jego realizacji blisko dwukrotnie przewyższył wstępne kalkulacje.

Wcześniej zakładano, że budowa muzeum zamknie się w 41 mln zł. Jednak projekt architektoniczny, który wygrał konkurs, oraz realizację koncepcji wnętrza gmachu oszacowano ostatecznie na ponad 70 mln zł.

„Liczymy, że uda się nam uzyskać współfinansowanie centralne, a także z funduszy europejskich” – zaznaczył Geblewicz. „Jeśli przedstawimy wyjątkowy projekt, będziemy mieć większe szanse na dofinansowanie” – uznał marszałek.

Urząd marszałkowski chce, by dokumentacja budowlana powstała w ciągu roku. Początek budowy planowany jest na 2014 r. Swoje podwoje muzeum miałoby otworzyć dla zwiedzających w latach 2015-16.

Jak tłumaczył dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski, nowo powstające muzeum ma stworzyć „niespotykaną jakość w muzealnictwie światowym”. „50 proc. muzeum ma zająć wystawa poświęcona ilustracji zjawiska falowości w przyrodzie, wychodząc od żywiołu wody. Kolejna przestrzeń zostanie przeznaczona na przedstawienie historii żeglugi i jej techniki – od wiosła przez żagle, parę aż do motoru” – zaznaczył dyrektor.

Budynek Muzeum Morskiego ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Bryła muzeum ma przypominać niedokończony kadłub statku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.