PARTNER PORTALU
 • BGK

Budowa pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich

 • PAP    14 maja 2013 - 11:02
Budowa pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich

W Radomiu rozpoczęła się budowa pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. Pieniądze na ten cel pochodzą ze społecznej zbiórki prowadzonej na Mazowszu.
Oficjalne odsłonięcie monumentu odbędzie się w czerwcu. Pomnik stanie przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i kościoła Ojców Bernardynów. U dołu, po bokach monumentu, mają znaleźć się dwie płyty z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Jak poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego, poseł PiS Marek Suski, firma budowlana rozpoczęła prace od wykonania fundamentów; następnie ma być zagospodarowany teren wokół pomnika.

Monument ma być gotowy w przyszłym miesiącu. Jego oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 18 czerwca, kiedy przypada rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego. Suski zapowiedział, że na uroczystości obecni będą Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.

Pomnik pary prezydenckiej ma mieć 2,5 metra wysokości. W zamierzeniu pomysłodawców monument miał być wyższy o około półtora metra, jednak nie wyraził na to zgody konserwator zabytków.

Autorem rzeźby jest Andrzej Renes, który ma na swoim koncie wiele pomników w Polsce, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz tablicy pamiątkowej ku czci Lecha Kaczyńskiego na ścianie muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Pomnik ma kosztować ponad 200 tys. zł. Od prawie roku w Radomiu prowadzona jest społeczna zbiórka pieniędzy. Cegiełki rozprowadzane są także podczas ważniejszych wydarzeń z udziałem działaczy PiS na całym Mazowszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • lemur, 2013-05-14 20:31:09

  Lepiej niech postawią pomnik Chytrej Babie to i kasę z turystów będą mieć
 • Figura, 2013-05-14 17:21:19

  Lech był maleńki,a oni stawiają pomnik wielki,żeby podkreślić,że ŚP.Prezydent był przywódcą wielkim! Naturalne wymiary w/g mnie są przyjemniejsze i usytuowane na podwyższeniu.
 • Gosia, 2013-05-14 15:18:56

  za to że doprowadzil do tak wielkiej katastrofy jeszcze pomnik ...Oj Radomiacy Radomiacy kto za Was pomysli ???NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: