PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowę kalwaryjskiej szopki czas zacząć

  • PAP    1 grudnia 2012 - 10:32
Budowę kalwaryjskiej szopki czas zacząć

Montaż jednej z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych rozpoczęli bernardyni w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Prace potrwają do 16 grudnia, ale efekt zobaczyć będzie można dopiero na pasterce.
Szopka powstaje wewnątrz bazyliki. Jej tło stanowi - namalowana na płótnie w pierwszej połowie XX wieku - panorama Betlejem. Ma szerokość 12 m i wysokości 8 m.

Zgodnie z tradycją kalwaryjskiego sanktuarium w szopce nie będzie odwołań do współczesności. Nawiązuje ona charakterem do pierwszej w historii szopki, którą w klasztorze franciszkanów w Greccio we Włoszech zbudował w 1223 roku święty Franciszek. Wierni zobaczą w niej kilkadziesiąt ruchomych elementów i około 150 innych figur. Najstarsze pochodzą z XIX wieku. Figurka Dzieciątka Jezus, która pochodzi z Betlejem, zostanie ułożona w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycyjnie, elementy szopki, zwłaszcza ruchome, zostaną ustawione inaczej niż w poprzednich latach.

Brat Samuel z kalwaryjskiego sanktuarium poinformował, że montaż rozpoczął się od ustawienia rusztowania. Pracuje przy tym około 10 osób. Następnie trzech bernardynów zajmie się dekoracją i ustawieniem figurek, wśród których mają się pojawić nowe.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów powstały Dróżki Męki Pańskiej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.