PARTNER PORTALU
  • BGK

Bukowina Tatrzańska. Rozpoczynają się 50. Sabałowe Bajania

  • PAP/JL    10 sierpnia 2016 - 08:32
Bukowina Tatrzańska. Rozpoczynają się 50. Sabałowe Bajania
W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczyna się 50. Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania. Fot. Pixabay.com

Ok. 350 osób zjeżdża do Bukowiny Tatrzańskiej na rozpoczynający się w 10 sierpnia 50. Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania.
Impreza potrwa do końca tygodnia. Głównym punktem programu jest konkurs artystów ludowycht. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy ludowi, a także mówcy weselni walczą o nagrody finansowe oraz o Duże Spinki Góralskie (kategoria dorośli) i Małe Spinki Góralskie (kategoria młodzież). W kategorii dziecięcej zdobywcy pierwszych miejsc otrzymują nagrody rzeczowe. Z kolei laureaci konkursu śpiewu drużbów weselnych i pytacy odbiorą specjalne korbace – małe bicze, używane przez drużbów weselnych.

Od 2011 r. jury może przyznać artystom nagrodę Grand Prix „Bukowiański Buk”, w postaci statuetki i nagrody pieniężnej.

Komisja, złożona ze znawców folkloru, może też przyznać trzy inne nagrody: im. prof. dr. Józefa Bubaka – dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu; im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego – dla gawędziarza za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne prezentowanej gawędy; oraz nagrodę im. Stanisława Chowańca-Suchowiana – dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 11 sierpnia w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Jury ogłosi wyniki 14 sierpnia.

Jedną z najciekawszych dla uczestników festiwalu atrakcji jest Sabałowa Noc, która odbędzie się w 13 sierpnia niedaleko bukowiańskich term. Noc rozpocznie koncert podhalańskiego zespołu Rzoz oraz widowisko „Śpiywanie i granie to uciecha świata” w wykonaniu zespołów regionalnych z gminy Bukowina Tatrzańska. Później odbędzie się ceremonia pasowania na zbójnika oraz przyjęcie kobiet do grona wiyrchowych orlic.

Poszerzone grono zbójnickiej braci pod przewodnictwem hetmana Stanisława Hodorowicza rozpali znajdującą się w pobliżu watrę – symbol zespolenia, przyjaźni i wolności. Potem, po pokazie sztucznych ogni, wystąpią Golec uOrkiestra i Baciary.

Z okazji jubileuszu w Domu Ludowym można podziwiać wystawę przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie. Jest ona poświęcona patronowi festiwalu, wybitnemu XIX-wiecznemu gawędziarzowi Janowi Krzeptowskiemu Sabale, zwanemu też „Homerem Tatr”.

Aby uczcić półwiecze Sabałowych Bajań, odtworzono też historyczny bukowiański serdak (z 1888 r.), czyli góralską, bogato zdobioną kamizelkę, według wzoru zachowanego w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zaplanowano także wycieczkę na Rusinową Polanę w stylu retro, to znaczy w strojach, w jakich chodziło się w Tatry na przełomie XIX i XX w.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.