PARTNER PORTALU
  • BGK

Bułgarskie Plewen partnerem Płocka

  • PAP    7 września 2011 - 13:30
Bułgarskie Plewen partnerem Płocka

Płock i Plewen, siódme co do wielkości miasto Bułgarii, podpisały w środę umowę o współpracy partnerskiej. Umowa zakłada nawiązanie kontaktów i wymianę doświadczeń w zakresie ochrony zdrowia, edukacji, gospodarki, kultury i sportu.
Położone w północnej Bułgarii miasto Plewen liczy 130 tys. mieszkańców i jest m.in. ośrodkiem przemysłu maszynowego i chemicznego.

-Jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Budujemy nową Europę. Mam nadzieję, że dzięki partnerskiej współpracy będziemy mogli tworzyć wspólne projekty - powiedział podczas uroczystości w płockim urzędzie miasta burmistrz Plewen Najden Zelenogorski.

Dodał, iż Plewen liczy na współpracę z Płockiem m.in. w dziedzinie służby zdrowia. Powiedział, że w Plewen znajduje się prestiżowy Uniwersytet Medyczny, a miasto jest ośrodkiem, w którym leczy się jedna czwarta mieszkańców Bułgarii.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podkreślił, iż jest przekonany, że umowa partnerska z Plewen "wypełni się wieloma konkretnymi działaniami". "Celem tego partnerstwa jest nie tylko nawiązanie kontaktów między mieszkańcami miast, ale także konkretna współpraca w różnych dziedzinach, w działalności samorządowej, edukacji i co bardzo ważne, w gospodarce" - zapowiedział Nowakowski.

Plewen to 12. miasto partnerskie Płocka. Wcześniej umowy partnerskie Płock podpisał z miastami: Auxerre (Francja), Bielce (Mołdawia), Darmstadt (Niemcy), Forli (Włochy), Fort Wayne (USA), Loznica (Serbia), Możejki (Litwa), Mytiszczi (Rosja), Nowopołock (Białoruś), Thurrock (Wlk. Brytania) i w 2010 r. z chińskim miastem Huai'an.

W sierpniu 2005 r. na znak protestu przeciwko nierespektowaniu praw człowieka na Białorusi oraz szykanowaniu mieszkających tam Polaków Płock zawiesił partnerską współpracę z Nowopołockiem. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.