PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz dementuje - można zwiedzać kopalnie

  • PAP    5 grudnia 2013 - 08:51
Burmistrz dementuje - można zwiedzać kopalnie

Burmistrza Tarnowskich Gór (Śląskie) oburzyła informacja, że na Śląsku nie można zwiedzać kopalń, która znalazła się na portalu dla dzieci, prowadzonym przez ministerstwo kultury. Zaprosił więc ministra do tarnogórskiej kopalni, a centrum informacyjne resortu nie wyklucza wizyty.
W przesłanym do ministra liście burmistrz Arkadiusz Czech ocenił, że prezentowany na portalu obraz Śląska "wykorzystuje krzywdzące stereotypy", ukazując go jako region przaśny i zacofany. Szczególnie poruszyła go znajdująca się na portalu informacja, że na Śląsku działają kopalnie, ale żeby jakąś zwiedzić, należy udać się do podkrakowskiej Wieliczki.

Czytaj też: Skąd biorą się problemy górniczych gmin?

Przypomniał, że zaledwie dwa tygodnie temu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza miejscową Zabytkową Kopalnią Srebra, odebrało w Warszawie nagrodę Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej w konkursie zorganizowanym przez Marszałka Senatu, przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczył, że Tarnowskie Góry są kandydatem do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Aby przekonać ministra Bogdana Zdrojewskiego o wielokulturowości i bogactwie dziedzictwa regionu burmistrz Czech zaprosił go do odwiedzenia Tarnowskich Gór. Załączył szczegółowy program, którego zasadniczą częścią jest wizyta w tarnogórskiej kopalni.

"Oczywiście pan minister chciałby odwiedzić Tarnowskie Góry. Mamy nadzieję, że stanie się to w nieodległym terminie" - poinformowało w środę PAP Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak poinformowało w odpowiedzi na przesłane pytania, głównym celem powstania portalu kula.gov.pl było "przedstawienie w sposób zabawowy mapy naszego kraju".

"Portal Kula został stworzony z myślą o tym, aby pierwszy kontakt dziecka z internetem mógł być inteligentną i inspirującą rozrywką, która także uczy i rozwija. Projekt ten ma na celu uwrażliwienie rodziców na konieczność uwzględnienia kultury i sztuki w procesie wychowawczym. Poszczególne miasta i atrakcje zostały przedstawione z dystansem i w pewnym uproszczeniu, tak by mogły zostać zrozumiane przez najmłodszych. W żadnym razie nie może być mowy o zamiarze utwierdzenia stereotypów, czy przekazu negatywnych emocji" - głosi komunikat resortu.

Pracownicy centrum zaznaczyli, że zakładka z informacjami o Śląsku w portalu jest oznaczona jako Katowice. "Zakładka Katowice dotyczy jedynie tego miasta, a nie całego obszaru województwa. Dlatego też, wszelkie zarzuty przedstawicieli Tarnowskich Gór o nieuwzględnienie znajdującej się tam kopalni srebra są nieuprawnione. Ministerstwo Kultury ma świadomość jej istnienia i jej wartości, tak samo jak kopalni Guido w Zabrzu. Opisanie Katowic za pomocą najprostszych koordynatów geograficznych, czy Wieliczki, jako miejsca, w którym kopalnia pełni funkcję muzeum, absolutnie nie wyczerpuje złożoności i różnorodności tych miejsc" - zapewnili.

W komunikacie poinformowano też, że jeśli w przyszłości zapadnie decyzja o podjęciu prac nad rozwojem portalu i poszerzeniu informacji o kolejne miasta, to odbędzie się to z całą pewnością przy udziale zainteresowanych samorządów. Jeżeli zaś takie prace zostaną rozpoczęte, to przedstawiciele władz lokalnych będę mieli zagwarantowany udział w wyborze atrakcji i tekstów publikowanych na stronie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.