PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice 7-8 lipca: Pomoc dla poszkodowanych na Śląsku i Opolszczyźnie

  • PAP/MN    8 lipca 2017 - 15:28
Burze i nawałnice 7-8 lipca: Pomoc dla poszkodowanych na Śląsku i Opolszczyźnie
IMGW ostrzega: na żółto zaznaczono 1 stopień zagrożenia burzami. (fot. IMGW Twitter)

Mieszkańcy poszkodowanych nawałnicami gmin na Śląsku i Opolszczyźnie otrzymują pomoc.
• Po piątkowej wichurze w gminach Cisek i Bierawa na Opolszczyźnie trwa szacowanie szkód. Uszkodzeniu uległo 80 budynków. Do akcji pomocy włączyły się służby wojewody i Caritas. 

• Wojewoda śląski odwiedził gminy na południu woj. śląskiego, które najbardziej ucierpiały w piątkowych nawałnicach. W Gaszowicach (pow. rybnicki) zapewnił, że mieszkańcy w ramach doraźnej pomocy mogą ubiegać się "w trybie pilnym" o 6 tys. zł.

• Tymczasem IMGW ostrzega przed kolejnymi burzami, którym może towarzyszyć silny wiatr.

Nad częścią województwa opolskiego przeszły w 7 lipca gwałtowne burze. W ich wyniku uszkodzeniu uległo 56 budynków na terenie gmin Cisek i Bierawa. Na części z nich są zerwane dachy. Największe straty ponieśli mieszkańcy wsi Landzmierz, gdzie wichura uszkodziła 20 domów.

W sobotę, 8 lipca, w Cisku pracę rozpoczęła komisja gminna, która ma oszacować straty. Z samorządowcami spotkał się wojewoda opolski Adrian Czubak. Służby wojewody przekazały ponad 80 plandek, którymi można zabezpieczyć uszkodzone domostwa.

Do akcji włączył się Caritas diecezji opolskiej, który zamierza przekazać poszkodowanym przez żywioł wsparcie finansowe. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody, w poniedziałek - po uzyskaniu informacji z gminnych ośrodków pomocy społecznej z Ciska i Bierawy - wojewoda przekaże potrzebującym pieniądze z budżetu państwa.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz IMGW we Wrocławiu ostrzegają, że dziś po południu i wieczorem mogą wystąpić ponownie opady deszczu w wysokości od 15 do 30 mm, z wiatrem o prędkości w porywach do 75 km na godzinę. Możliwe są także opady gradu.

Pomoc na Śląsku

"Konkretna pomoc będzie po oszacowaniu strat. Mieszkańcy w ramach pomocy mogą ubiegać się w trybie pilnym o 6 tys. zł, wypłata do 14 dni (...). Poszkodowani mieszkańcy Gaszowic jeszcze dzisiaj mogą w Urzędzie Gminy zgłaszać swoje zapotrzebowanie" - podał wojewoda, cytowany na oficjalnym profilu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na Twitterze.

Według informacji strażaków, Gaszowice to gmina najbardziej dotknięta zniszczeniami w wyniku nawałnic, jakie w piątek wieczorem i w nocy przeszły nad woj. śląskim. "Straty są rozległe, jest zniszczonych 30 budynków. Już wiadomo, że dotkliwe ucierpiały uprawy. Rolnicy mogą jednak liczyć na odszkodowania. Szacowanie strat na polach i w sadach rozpocznie się w poniedziałek" - poinformował Wieczorek, który oglądał zniszczenia m.in. wchodząc w obecności służb na dach uszkodzonego budynku.

Wojewoda udał się także do Kuźni Raciborskiej i gminy Nędza (pow. raciborski), gdzie - jak podano na profilu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - "trąba powietrzna położyła pokotem 1500 hektarów lasu".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.