PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice na Śląsku: Zniszczonych 80 budynków; 11 tys. odbiorców bez prądu

  • PAP/MN    8 lipca 2017 - 10:14
Burze i nawałnice na Śląsku: Zniszczonych 80 budynków; 11 tys. odbiorców bez prądu
Straż pożarna interweniowała blisko 400 razy. (zdj. ilustracyjne/pixabay)

Służby podliczyły straty w woj. śląskim w związku z nawałnicami, które przeszły przez region późnym wieczorem.
• Służby kryzysowe wojewody śląskiego podały bilans nawałnic, jakie przeszły w piątek (7 lipca) późnym wieczorem nad woj. śląskim.

• Efektem jest 80 zniszczonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, nieprzejezdne drogi oraz ok. 11 tys. odbiorców bez prądu.

• Według synoptyków, w sobotę w woj. śląskim również mogą wystąpić burze z porywistym wiatrem, a prognozowana suma opadów w ich czasie to 20 mm.

Straż pożarna interweniowała w tym czasie blisko 400 razy, najwięcej na południu regionu, w powiatach: raciborskim (56), rybnickim (110), wodzisławskim (94) i cieszyńskim (132). Jak wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zgłoszenia w większości przypadków dotyczyły powalonych drzew, uszkodzonych dachów i zalanych dróg.

Nawałnica uszkodziła dachy ok. 80 budynków - najwięcej w pow. rybnickim - 40 mieszkalnych i 5 gospodarczych. Zniszczone zostały też dachy w budynkach mieszkalnych i gospodarczych w pow. raciborskim, wodzisławskim (tu m.in. w Domu Sportu i zakładzie masarskim) oraz cieszyńskim. Trwa szacowanie i naprawianie szkód.

Jeszcze do wczesnego poranka w sobotę bez prądu pozostawało ponad 20 tys. odbiorców, a obecnie jest to nieco ponad 11 tys. Prace nad przywróceniem energii trwają. Jak podały służby kryzysowe wojewody śląskiego, na razie nie wiadomo, kiedy ma to nastąpić.

Czytaj też: Policjanci i strażnicy na ulicach. Nad miastem helikoptery

Powalone drzewa zablokowały drogi. Wciąż nieprzejezdna (z wyjątkiem służb ratowniczych) jest DW 922 i 425 w Kuźni Raciborskiej.

Utrudniony był też ruch kolejowy. Jak podano w komunikacie, najbardziej ucierpiał rejon Rybnika; chodzi o linię 151 z kierunku stacji Kędzierzyn do Rybnika i Raciborza oraz linię 140 Rybnik Towarowy - Rydułtowy. Z powodu uszkodzeń w piątek odwołano pociągi pasażerskie m.in. Kolei Śląskich oraz Przewozów Regionalnych.

Według synoptyków, w sobotę w woj. śląskim również mogą wystąpić burze z porywistym wiatrem, a prognozowana suma opadów w ich czasie to 20 mm. Nie powinny być już jednak tak gwałtowne jak w piątek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.