PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice przeszły przez kraj. Są utrudnienia

  • PAP/aw    8 lipca 2015 - 09:16
Burze i nawałnice przeszły przez kraj. Są utrudnienia

Podczas burz pozrywane zostały też sieci elektryczne, tramwajowe (fot. Aleksandra Nowak)

Jedna osoba zginęła w wyniku nawałnic, jakie przeszły w woj. śląskim - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Dotąd odebrano ponad 500 interwencji. Burze spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów na terenie kraju.
ZAKTUALIZOWANE. - Dziś do godziny 6 rano straż pożarna wyjeżdżała 452 razy, usuwając skutki nawałnic, z czego 414 interweniowała, usuwając skutki silnych wichur, a 38 - silnych opadów deszczu - mówił Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dodał, najgorsza sytuacja panowała w nocy - po północy w woj. wielkopolskim strażacy pomagali 163 razy, lubuskim - 61 razy, a dolnośląskim - 42 razy. 

W nocy nad gminą Międzylesie w woj. dolnośląskim przeszła lokalna trąba powietrzna, która uszkodziła 15 dachów, w tym wieżę kościoła. Strażacy tymczasowo łatają je folią.

Gros interwencji straży związana jest jednak z usuwaniem setek połamanych przez wiatr drzew. Jak mówił Frątczak, letnie wichury przynoszą wyjątkowo dużo szkód, gdyż obciążone liśćmi drzewa są bardziej podatne na złamania niż np. zimą.

śląskie

"W miejscowości Studzionka drzewo przewróciło się na samochód. Zginęła jedna osoba" - podał w środę (8 lipca) dyżurny WCZK.

Dodał, że dotąd wpłynęło ponad 500 różnych interwencji. "Mamy utrudnienia na drodze krajowej nr 1 (DK 1) w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie utrudnienia odnotowano w obu kierunkach. W Łaziskach Górnych na DK 81 wstrzymany został ruch w kierunku na Wisłę" - powiedział dyżurny.

Utrudnienia odnotowano również na dwóch odcinkach kolejowych - Katowice-Bielsko-Biała oraz Katowice-Rybnik. Trasy blokują połamane drzewa, zerwana została sieć trakcyjna.

"Otrzymaliśmy również informacje o uszkodzeniach gazociągu, m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, miejscowościach Kobiór oraz Wisła Mała" - poinformował dyżurny.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że silne burze spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów na terenie kraju.

opolskie

Naczelnik działu ds. eksploatacyjnych Ireneusz Cieślik z opolskich Przewozów Regionalnych powiedział PAP, że najbardziej dotkliwa jest sytuacja na linii Kędzierzyn-Koźle - Opole, gdzie na odcinku Gogolin - Zdzieszowice na trakcję kolejową przewróciło się duże drzewo i ruch pociągów został tam wstrzymany. "To jeden z naszych głównych ciągów komunikacyjnych, jeździ nim wiele pociągów porannych dowożących ludzi do pracy" - mówił.

Podobny problem wystąpił na linii Kędzierzyn-Koźle - Gliwice oraz na trasie Rybnik - Katowice - Kraków na terenie Opolskiego, w okolicach stacji Orzesze Jaśkowice. "Obecnie (przed godz. 8 w środę - PAP) szacujemy, że unieruchomionych mamy 8 do 10 pociągów" - powiedział Cieślik.

Dyspozytor opolskich Przewozów Regionalnych Piotr Wróbel-Sobonkiewicz wyjaśnił, że problemy te zaczęły się po godz. 5 rano, gdy zgłoszono, że powalone przez burze drzewa zatarasowały tory i zerwały sieć trakcyjną w kilku miejscach. "Mamy duże problemy w organizacji ruchu pasażerskiego. Staramy się za wszelką cenę udrożnić ruch i uruchomić komunikację zastępczą, choć w związku z dużym nagromadzeniem tych problemów jest to trudne" - mówił Wróbel-Sobonkiewicz.

Zaznaczy, że przewoźnicy autobusowi muszą mieć czas na podstawienie swojego taboru i zorganizowanie ludzi. Komunikacja zastępcza została już uruchomiona na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Opola. "Ale ona na pewno nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich podróżnych" - zaznaczył dyspozytor. Dodał: "Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja pozostawia wiele do życzenia, ale robimy wszystko co w naszej mocy, żeby ograniczyć jej skutki".KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.