PARTNER PORTALU
  • BGK

By mazowieccy seniorzy byli bardziej bezpieczni

  • PAP    25 czerwca 2014 - 18:02
By mazowieccy seniorzy byli bardziej bezpieczni

Jak nie dać okraść się metodą "na wnuczka", jak bronić się przed natrętnymi akwizytorami i jak rozpoznać fałszywe lekarstwa - to niektóre propozycje zajęć w rozpoczętej w środę Mazowieckiej Akademii Seniora; to wspólna inicjatywa urzędu wojewódzkiego i policji.
Celem Akademii jest edukacja osób starszych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony konsumenckiej, a także promocja zdrowego trybu życia. Zajęcia z seniorami poprowadzą m.in. policjanci, strażacy, inspektorzy inspekcji handlowej, farmaceutycznej i sanitarnej. Otwarte spotkania dla seniorów będą organizować na terenie woj. mazowieckiego specjalnie przeszkoleni liderzy; na razie ruszyło szkolenie liderów.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powiedział, że projekt jest jednym z elementów działań województwa na rzecz osób starszych, których systematycznie przybywa.

"Kwestie opieki, wsparcia i bezpieczeństwa osób starszych są strategicznym wyzwaniem dla naszego województwa. Szacujemy, że w 2035 r. osób wieku emerytalnym na terenie województwa mazowieckiego będzie ponad 20 proc." - powiedział Kozłowski.

Zastępca komendanta stołecznego policji inspektor Dariusz Pergoł dodał, że jednym z głównych celów Akademii jest ochrona seniorów przed oszustami. "Osoby starsze są wyjątkowo narażone na przestępstwa, chociażby +metodą na wnuczka+. W ciągu ostatniej doby w Warszawie dwie osoby zostały w ten sposób okradzione" - powiedział Pergoł.

Według policji co roku kilkaset osób, głównie starszych, oddaje swoje pieniądze oszustom, którzy podają się za przyjaciół członków ich rodziny. Mówią np., że ich bliski miał wypadek i pilnie potrzeba pieniędzy na leczenie. Często oszuści podszywają się pod policjantów i potwierdzają słowa "przyjaciela rodziny".

"Od 2011 r. mazowieccy policjanci realizują program +Bezpieczny Senior+. Przez te kilka lat przekonaliśmy się, że działania prewencyjne skierowane do tej grupy osób są bardzo potrzebne. Mazowiecka Akademia Seniora będzie uzupełniać nasze dotychczasowe działania" - powiedział zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji inspektor Marek Świszcz.

Jak dodał, na terenie województwa mazowieckiego mieszka ponad 340 tys. osób w wieku powyżej 60. roku życia, to jest ponad 14 proc. wszystkich mieszkańców.

Pierwsze szkolenie 18 liderów, wybranych za pośrednictwem m.in. uniwersytetów III wieku i klubów seniora, odbyło się w środę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Osoby, które chciałyby zostać liderem wciąż mogą zgłaszać się telefonicznie (22 603 82 41) lub mailowo (prewencja@policja.waw.pl).

Jeden z liderów, Sławomir Szczucki z fundacji "Aktywni" z Józefowa pod Warszawą, powiedział PAP, że poprzez Akademię Seniora chce działać na rzecz kultury fizycznej osób starszych.

"Kultura fizyczna i bezpieczeństwo idą w parze, ponieważ organizujemy m.in. zajęcia z samoobrony. Poza tym ważne jest, żeby seniorów wyciągnąć z domów. Ważne jest, żeby seniorzy spotykali się w grupie i wspólnie działali" - powiedział Szczucki.

Eksperci podkreślają, że Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Unii Europejskiej. Udział osób starszych w polskim społeczeństwie systematycznie rośnie - w 2010 r. ludność w wieku 60+ stanowiła 19,7 proc. populacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.