PARTNER PORTALU
  • BGK

By szybciej reagować na zagrożenia w wielkopolskich miastach

  • PAP    7 grudnia 2012 - 18:08
By szybciej reagować na zagrożenia w wielkopolskich miastach

Stanowisko do analizowania i prognozowania zagrożeń uruchomiono w piątek przy komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Będzie m.in. koordynować działania w przypadkach, gdy konieczna jest współpraca różnych służb i instytucji.
To jedno z pięciu takich stanowisk w Wielkopolsce. Pozostałe funkcjonują już w Pile, Koninie, Kaliszu i Lesznie. Powstały w ramach projektu "Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego".

Całkowity koszt budowy i wyposażenia stanowiska w Poznaniu wyniósł blisko 14,2 mln zł. Powierzchnia użytkowa to 2,3 tys. m kw. Koszt powstania wszystkich stanowisk w regionie to ponad 20 mln zł. Budowa szóstego, również funkcjonującego w Poznaniu ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Jak powiedział rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, w nowo otwartym obiekcie dyspozytorzy pracują w wyposażonej w potrzebny sprzęt teleinformatyczny sali o powierzchni 300 metrów. W razie potrzeby stanowisko może pełnić funkcję stanowiska zastępczego dla centrum powiadamiania ratunkowego w Poznaniu. Stanowisko jest przygotowane do obsługi takich zdarzeń jak np. powodzie, duże wypadki samochodowe czy pożary lasów, gdy muszą współpracować przedstawiciele różnych służb i instytucji.

"Bardzo przydatnym elementem systemu jest prawdziwa strażacka autostrada teleinformatyczna; w naszym województwie wykorzystaliśmy ok. 1,2 tys. km światłowodów, połączyliśmy nasze wszystkie jednostki straży pożarnej. Do sieci teleinformatycznej możemy w zależności od potrzeb dołączać nowe systemy, bazy danych, wykorzystywany przez nas sprzęt, czy np. monitoring miejski" - dodał rzecznik.

"Tego rodzaju centra, jak to uruchomione w Poznaniu, są niezbędne, by służby ratownicze mogły szybko reagować w przypadku zagrożenia" - powiedział uczestniczący w otwarciu placówki minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Podkreślił, że obecnie "dużym zadaniem dla MSW, służb ratowniczych, ale także dla ministerstwa administracji i cyfryzacji jest dopięcie do końca systemu powiadamiania ratunkowego, żeby za rok numer 112 mógł sprawnie działać".

Zakończenie projektu pn. Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego planowane jest na czerwiec 2013 r. Całkowita wartość projektu wynosi 42,3 mln zł. Dofinansowanie unijne to 33,8 mln zł.

W projekcie przewidziano, oprócz budowy sześciu stanowisk do analizowania i prognozowania zagrożeń oraz kierowania działaniami ratowniczymi, utworzenie wojewódzkiej sieci teleinformatycznej, zapewniającej szerokopasmowe połączenie między jednostkami PSP w regionie, zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego i szkolenia specjalistyczne dla ratowników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.