PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: Dotykiem poznają Wyspę Młyńską

  • JL    3 listopada 2016 - 08:27
Bydgoszcz: Dotykiem poznają Wyspę Młyńską
Specjalna tablica na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy ułatwi osobom słabo widzącym zwiedzanie obiektu. Fot. Bydgoszcz.pl

Z myślą o niewidomych i słabo widzących na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy zamontowano specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, a na poręczach mostu i trzech kładek płytki kierunkowe.
Inwestycja została zrealizowana w ramach bydgoskiego budżetu obywatelskiego. Kosztowała 50 tys. zł. Trzecim elementem projektu jest 30 planów dotykowych, które pomogą osobom z dysfunkcją narządu wzroku w poruszaniu się po Wyspie Młyńskiej. Prezydent Rafał Bruski przekazał komplet planów przedstawicielkom instytucji pracujących z osobami niewidomymi. Takie tablice będą dostępne m.in. w powiatowych kołach Polskiego Związku Niewidomych z Bydgoszczy i okolic, Bydgoskim Centrum Informacji oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a.

– To pionierski projekt zrealizowany w ramach bydgoskiego budżetu obywatelskiego, ale mam nadzieję, że nie ostatni – podkreśla prezydent Rafał Bruski. – Myślę, że wszystkim mieszkańcom zależy na tym, aby Wyspa Młyńska tętniła życiem i była dostępna dla wszystkich, także dla niepełnosprawnych.

Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego nowa inwestycja w znacznym stopniu ułatwi poruszanie się po tym sercu miasta osobom z dysfunkcją wzroku. Miasto, jak zapewnia prezydent, ma też plany wprowadzenia ułatwień dla osób poruszających się na wózkach.

Tablica zamontowana na Wyspie Młyńskiej jest wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne (zakres działania od -20 stopni do +40 st. Celsjusza). Wyposażona jest w czcionkę brajlowską oraz udźwiękowiona – po wciśnięciu odpowiednich klawiszy odtwarzane jest nagranie z opisem zabytków na Wyspie. Zasilają ją ogniwa fotowoltaiczne. Oprócz tablicy na poręczach trzech kładek i mostu w ciągu ul. Ku Młynom, prowadzących na Wyspę Młyńską, zamontowano kierunkowe nakładki. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.