PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: Gen. Wilhelm Gruen dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych

  • PAP    20 lipca 2016 - 20:03
Bydgoszcz: Gen. Wilhelm Gruen dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych
Gen. dyw. Gruen ma 57 lat. Przez ostanie sześć lat związany był z jednostkami NATO. (Fot. Darpaw/Wikimedia, lic. CC BY-SA 3.0)

Niemiecki generał dywizji Wilhelm Gruen objął obowiązki dowódcy NATO-wskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy.
Zastąpił na tym stanowisku gen. bryg. Wojciecha Grabowskiego, który dowodził jednostką od końca 2013 r.
W ceremonii przekazania obowiązków uczestniczył naczelny sojusznicy dowódca ds. transformacji gen. Denis Mercier, któremu podlega JFTC. Obecni byli również pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Michał Sikora i dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.

- Gen. Grabowski sprawdził się jako dowódca, właściwy człowiek na właściwym miejscu. Czekamy z dużą niecierpliwością jak zaprezentuje się gen. dyw. Gruen, który przychodzi do JFTC z bardzo dużym bagażem doświadczenia i na pewno odegra znaczącą rolę w jego funkcjonowaniu - powiedział gen. Mercier.

Dowódca ds. transformacji pokreślił, że JFTC pod dowództwem gen. Grabowskiego szybko przeorganizowało się z prowadzenia ćwiczeń na rzecz misji bojowych NATO (takich jak afgańska - PAP), do przygotowywania do misji, których zadaniem jest doradzanie siłom afgańskim. Dodał też, że Centrum odgrywa ważną rolę w doskonaleniu współdziałania systemów nadzoru i dowodzenia krajów NATO, co potwierdziły ćwiczenia CWIX w czerwcu w Bydgoszczy.

Gen. Grabowski powiedział, że dowodzenie jednostką międzynarodową było dla niego dużym wyzwaniem. Podkreślił, że szczególnie trudnym przedsięwzięciem była zmiana charakteru szkoleń z przygotowujących do misji bojowych na służące misjom doradczym, co wymagało m.in. przeszkolenia kadry JFTC. Zwrócił też uwagę na nawiązanie przez JFTC ścisłej współpracy z Jednostką Integracji Sił NATO (NFIU), rozpoczęcie prace związanych z przegrupowywaniem sił NATO w Europie.

Nowy dowódca gen. Gruen zapowiedział, że priorytetem JFTC nadal będzie misja doradcza w Afganistanie. - Jednak wiemy, że misja w Afganistanie kiedyś się skończy i trzeba pomyśleć o nowych filarach działalności. Drugim filarem będą ćwiczenia dla sił odpowiedzi NATO, a trzecim - ćwiczenia dla struktur NATO - mówił generał.

Gen. dyw. Gruen ma 57 lat. Przez ostanie sześć lat związany był z jednostkami NATO. W latach 2010-2012 służył w Dowództwie Sił Połączonych w Lizbonie (Portugalia), gdzie był szefem Wydziału Planowania Wspólnego i szefem Departamentu ds. Operacji. Przez ostatnie 3,5 roku zastępcą szefa sztabu ds. operacji w Dowództwie Lądowym w Izmirze (Turcja).

Przez przejściem do struktur NATO był szefem Wydziału Planowania i Polityki w Ministerstwie Obrony w Bonn (2004-2007) i dowódcą 9. Brygady Pancernej w Muenster. W tym miesiącu otrzymał awans na generała dywizji, a wcześniej przez osiem lat był generałem brygady.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.