PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz i Toruń mają dość popu

  • PAP    25 marca 2012 - 11:27
Bydgoszcz i Toruń mają dość popu

Opera, teatr i muzyka klasyczna będą tematem największych imprez kulturalnych zaplanowanych w najbliższych miesiącach, w Bydgoszczy i Toruniu. Oba miasta zrezygnowały ze sztandarowych imprez muzyki popularnej.
Sezon wielkich festiwali muzycznych rozpocznie w regionie Kujawsko-Pomorskim Bydgoski Festiwal Operowy, którego inaugurację zaplanowano na koniec kwietnia. Imprezę otworzy premiera "Rusałki" Antonina Dvoraka, przygotowana przez gospodarzy - Operę Nova.

Spektakl przygotowała dla bydgoskiej sceny niemiecka reżyserka młodego pokolenia - Kristina Wuss. Podczas festiwalu zaprezentują swe premiery z ostatniego sezonu także Opera Bałtycka z Gdańska ("Madame Curie"), Teatr Wielki z Warszawy ("Święto wiosny"), Opara Krakowska i Teatr Wielki z Poznania ("Eugeniusz Oniegin"), Teatr Muzyczny z Łodzi ("Wonderful Town") oraz zagraniczna gwiazda - Nowaja Opera z Moskwy ("Kniaź Igor").

Władze Bydgoszczy (oceń działania prezydenta) zrezygnowały z kontynuowania organizowanego w maju Art Pop Festivalu. Rok temu zabrakło głównej, zakontraktowanej gwiazdy - Amy Weinhouse, która odwołała wówczas trasę koncertową po Europie.

Zamiast Weinhouse agencja koncertowa odpowiedzialna za imprezę sprowadziła Grace Jones. Artystka ta - mimo udanego zdaniem krytyków występu - nie przyciągnęła jednak na festiwal licznej publiczności, a propozycje organizatorów władze Bydgoszczy uznały za mało oryginalne i zrezygnowały z kolejnych edycji festiwalu w dotychczasowej formule.

W ostatnim tygodniu maja w Toruniu rozpocznie się 21 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt". Organizatorzy zdecydowali niedawno, że impreza odbywać się będzie co dwa lata (na przemian z festiwalem debiutantów "Pierwszy kontakt") i tegoroczna edycja będzie pierwszą w tej formule.

Festiwal "Kontakt" ma charakter konkursu, uczestniczące przedstawienia są oceniane przez międzynarodowe jury, które przyznaje trzy główne nagrody festiwalowe. Szczegółów programu tegorocznego festiwalu jeszcze nie ujawniono, ale jak zawsze spektaklom towarzyszyć będą imprezy towarzyszące: wystawy plastyczne, projekcje filmów, koncerty, a także spotkania z twórcami.

Maj to także tradycyjna pora koncertów festiwalu "Probaltica" w Toruniu. Ideą przewodnią imprezy jest inicjowanie współpracy, szczególnie w dziedzinie muzyki i sztuk pięknych oraz prezentowanie dorobku kulturalnego biorących w nim udział artystów z państw basenu Morza Bałtyckiego.

W tym roku nie będzie w Toruniu występu wielkiej gwiazdy muzycznej na stadionie "Motoarena" w Toruniu. W poprzednich latach występowali tu Jose Carreras i Rod Stewart.

W tym roku uznano, że tradycyjny, czerwcowy termin tego rodzaju koncertu, kolidowałby z rozgrywkami w ramach Euro 2012 i w związku z tym występ nie cieszyłby się dużym zainteresowaniem publiczności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.