PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz i Toruń wreszcie dobrze się skomunikują

  • JL    23 stycznia 2010 - 09:07

Trako spod Wrocławia wygrało ogłoszony przez samorząd przetarg na wykonanie koncepcji „Zintegrowanego programu rozwoju transportu publicznego” dla aglomeracji bydgosko-toruńskiej w ramach projektu BiT City.
Projekt powinien być gotowy w połowie roku. Jego opracowanie kosztuje 350 tys. zł.

Potem program muszą zatwierdzić rady obu miast i zarząd województwa. Stanie się on załącznikiem do wniosków o dofinansowanie inwestycji wchodzących w skład projektu BiT City z funduszy programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.

Realizacja projektu poprawi komunikację publiczną z Torunia do Bydgoszczy. Podróżowanie stanie się szybsze, bardziej płynne i bezpieczniejsze, a także łatwiejsze dla niepełnosprawnych. Marszałek Piotr Całbecki zakłada, że dzięki temu, z korzyścią dla środowiska, do publicznych środków transportu przesiądą się osoby jeżdżące własnymi autami.

Na zintegrowany system transportu publicznego BiT City złożą się szybka kolej łącząca przez Solec Kujawski Bydgoszcz z Toruniem oraz powiązane z nią systemy publicznego transportu w obu miastach. Koszt wszystkich inwestycji wyniesie prawie 240 mln euro, a dofinansowanie z pieniędzy programu „Infrastruktura i Środowisko” – 100 mln euro.

Połowę pieniędzy pochłoną inwestycje w Bydgoszczy, gdzie powstanie linia tramwajowa z centrum do dzielnicy Fordon oraz cztery kilometry torów kolejowych z Bydgoszczy Głównej do portu lotniczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Ferro, 2010-01-25 18:39:30

    Kiedyż dało sie jakoś koleją mpojechać. Teraz to mogiła.
  • student z lat 80-tych., 2010-01-25 16:17:15

    Może by tak dalej , z Torunia przez Sierpc do Warszawy ? Kiedyś przed laty. chodziły tędy dalekobieżne z Kołobrzegu i odwrotnie.