PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz ograniczy wsparcie dla Camerimage. Festiwal przejdzie do Torunia?

  • PAP / MIW    27 grudnia 2017 - 21:19
Bydgoszcz ograniczy wsparcie dla Camerimage. Festiwal przejdzie do Torunia?
List intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage w Toruniu podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz. (fot. MKiDN)

Bydgoszcz zmniejszy uzgodnione z fundacją Tumult wsparcie finansowe dla festiwalu Camerimage z powodu podjęcia przez organizatorów działań mających na celu przeniesienie w przyszłości imprezy do Torunia - poinformował w środę (27.12) prezydent miasta Rafał Bruski.
• Jeszcze w połowie grudnia zakładano, że Bydgoszcz zwiększy dofinansowanie imprezy. Stosowne zapisy miały znaleźć się w budżecie miasta na 2018 r. i wieloletniej prognozie finansowej

• Po podpisaniu jednak listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Toruniu Centrum Festiwalowo-Kongresowego "Camerimage" i możliwości organizacji w nim festiwalu sytuacja uległa zasadniczej zmianie. 

• Zaangażowanie finansowe Bydgoszczy w organizację imprezy będzie znacznie mniejsze, niż planowano i wyniesie 0,5 mln zł rocznie.

Prezydent Bruski zwrócił uwagę, że 15 grudnia porozumiał się z prezesem Tumultu, Markiem Żydowiczem w sprawie organizacji w mieście przez kolejne cztery lata festiwalu Camerimage. Przewidziano zwiększenie dofinansowania przez miasto festiwalu o ok. 10 proc. w porównaniu z dotychczasowym poziomem finansowania (przez ostatnie cztery lata - 2,5 mln rocznie) przy jednoczesnym poszerzeniu promocji miasta podczas imprezy. Stosowne zapisy miały znaleźć się w budżecie miasta na 2018 r. i wieloletniej prognozie finansowej, którą 28 grudnia uchwalą radni. Jednak 20 grudnia list intencyjny w sprawie utworzenia w Toruniu Centrum Festiwalowo-Kongresowego "Camerimage" i możliwości organizacji w nim festiwalu podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski i Marek Żydowicz.

Według komunikatu MKiDN w liście intencyjnym podpisanym przez Glińskiego, Zaleskiego i Żydowicza wskazano "na możliwość realizacji w Toruniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, po tym jak w pobliżu Jordanek powstanie wielofunkcyjne Centrum Festiwalowo-Kongresowe".

Jak podano, Gliński "zadeklarował akceptację działań zmierzających do utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego, a także w miarę możliwości utworzenia tam państwowej instytucji kultury oraz ocenę możliwości wsparcia inwestycji, szczególnie przy udziale środków unijnych". Zaleski zadeklarował z kolei m.in. chęć zainwestowania w Centrum Festiwalowo-Kongresowe, natomiast Żydowicz zapowiedział podjęcie starań o zdobycie funduszy na tę inwestycję oraz "wniesienie do inwestycji cesji do umowy na projekt architektoniczny Centrum Festiwalowo-Kongresowego istniejącej już koncepcji Camerimage Łódź Center, wraz ze zgodą architekta na dostosowanie projektu do potrzeb inwestycji w Toruniu".

W środę do projektu przeniesienia festiwalu do Torunia odniósł się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

- Z czysto biznesowego, marketingowego podejścia nie inwestuje się w markę, która tak naprawdę w tym momencie jest marką schodzącą z miasta, bo intencja jest jasna, wyrażona w liście intencyjnym. Zawsze zdawałem sobie sprawę, że Camerimage może znaleźć miejsce w innym, dowolnym mieście. Słyszałem od pana Żydowicza, że wszystko zależy od większych możliwości infrastrukturalnych, stąd inicjatywa miasta i dyrektora Opery Nova o rozbudowie opery o czwarty krąg. Przekonaliśmy też marszałka województwa, aby zainwestował w rozbudowę - powiedział prezydent Bydgoszczy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • oliwa, 2018-01-01 23:23:18

    Toruń wyssie wszystko z Bydgoszczy.Nie dziwię się ze tak się zachował prezydent .
  • Andrzej Wajda, 2017-12-28 10:57:25

    Pozdrowienia z Łodzi :P