PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz: Powstał mural z okazji 250-lecia teatru publicznego

  • PAP/em    25 września 2015 - 20:31

Mural Jakuba Woynarowskiego zostanie odsłonięty w niedzielę (27 września) w Bydgoszczy. Projekt zrealizował miejscowy Teatr Polski im. Hieronima Konieczki przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Dzieło według projektu Woynarowskiego zostało umieszczone na ścianie jednej z kamienic w pobliżu teatru. Przedstawia wielkie oko spoglądające spod podniesionej kurtyny teatralnej, a całość jest utrzymana w tonacji biało-czarnej.

Mural stanowi artystyczną interpretację hasła "Przeżyjemy w teatrze", które towarzyszy jubileuszowym obchodom. Ma ono przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości.

Autor w swojej pracy nawiązuje do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru. Umieszczone w centralnym miejscu oko odsyła do twórczości XVIII-wiecznego architekta Calude'a Nocolasa Ledoux i do dzieł XX-wiecznego awangardowego malarza Rene Magritte'a.

Niedzielny wernisaż w Bydgoszczy z udziałem Woynarowskiego będzie mieć uroczysty charakter, m.in. zagra kwartet smyczkowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.