PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz, rozpoczął się festiwal Camerimage

  • PAP/em    15 listopada 2015 - 10:29

W sobotę zainaugurowano w Bydgoszczy 23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
Uroczystość otwarcia festiwali w Operze Nova rozpoczęto od uczczenia chwilą ciszy ofiar piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Na znak solidarności z Francuzami m.in. otwierający Camerimage prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz mieli przypięte niebiesko-biało-czerwone kokardki z kirem.

Siedem nagród specjalnych

Organizatorzy Camerimage w tym roku przyznali siedem nagród specjalnych dla twórców z różnych dziedzin sztuki filmowej. Dwie z nich, statuetki Złotej Żaby, wręczono podczas inauguracyjnej gali. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym otrzymał reżyser Marcel Łoziński, a nagrodę za szczególną wrażliwość w dziedzinie scenografii - Angielka Eve Stewart.

Pozostałe nagrody specjalne, które zostaną wręczone później, przyznano: dla montażysty za szczególną wrażliwość wizualną - Amerykaninowi Walterowi Murchowi, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wiedoklipów - Anglikowi Martinowi Coppenowi, dla wybitnego duetu twórców filmowych - Włochowi Vitorio Storaro i Irańczykowi Madżidowi Madżidiemu, dla kostiumografa - Angielce Sandy Powell i dla producenta telewizyjnego – Amerykaninowi Frankowi Spotnitzowi.

W czasie festiwalu nagrodę za całokształt pracy odbierze angielski operator Chris Menges.

Prezentacja 300 filmów

Po gali otwarci wyświetlone zostały dwa filmy: "Most Szpiegów" w reżyserii Stevena Spielberga, ze zdjęciami Janusza Kamińskiego, oraz "Dziewczyna z portretu" w reżyserii Toma Hoopera, ze zdjęciami Dannny'ego Cohena.

W czasie festiwalu, który potrwa do 21 listopada, zaprezentowanych zostanie około 300 filmów. Odbędzie się 11 konkursów: główny, etiud studenckich, filmów polskich, dwa konkursy filmów dokumentalnych (pełnometrażowych i krótkometrażowych), konkurs wideoklipów, dwa konkursy debiutów (operatorskich i reżyserskich), konkurs filmów 3D, konkurs bardzo krótkich filmów promocyjnych i reklamowych o tematyce związanej z funduszami europejskimi oraz konkurs pilotów (pierwszych odcinków) seriali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: