PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz w nowych kulturalnych adaptacjach

  • PAP    5 września 2012 - 20:07
Bydgoszcz w nowych kulturalnych adaptacjach

Pierwsza edycja Festiwalu Adaptacje rozpoczęła się w środę w Bydgoszczy. Organizatorzy imprezy chcą pokazać jak twórcy sztuki wzajemnie się inspirują, wybitne dzieła "przekładane" są na różne jej dziedziny, a każdy czytelnik może być interpretatorem.
"Adaptacje to festiwal inspiracji, spotkań rozmaitych dziedzin artystycznych na wspólnej płaszczyźnie twórczej. W ramach działań przewidziano prezentacje szczególnych, wartościowych adaptacji filmowych, teatralnych i muzycznych, a także zajęcia edukacyjne, warsztaty" - poinformował Marcin Karnowski, koordynator imprezy.

Organizatorzy festiwalu, który przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, stawiają sobie za cel uświadomienie, jak wielka moc tkwi w procesie interpretacji przez każdego czytelnika. "Dzięki temu odkrywane zostają nowe sensy i znaczenie utworów się poszerza" - dodał Karnowski.

Gośćmi festiwalu będą osobowości "nietuzinkowe, wyróżniające się konsekwencją realizacji własnej drogi artystycznej". "Liczymy, że ich obecność będzie przede wszystkim inspirującym doświadczeniem" - zapewnił koordynator imprezy.

Festiwal rozpoczęło w środę spotkanie z Janem Jakubem Kolskim, jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiego kina, autorem m.in. takich obrazów jak "Jańcio Wodnik", "Jasminum" czy "Wenecja". Jako dopełnienie spotkania zaplanowano projekcję wyreżyserowanego przez niego filmu "Pornografia" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza.

W kolejnych dniach pisarz Daniel Odija, autor między innymi "Tartaku", razem z muzykiem Marcinem Dymitrem zaproponuje przeniesienie się do świata fantasy z "Bajek Robotów" Stanisława Lema. Na podstawie tej klasycznej prozy obaj artyści stworzyli słuchowisko radiowe.

Bydgoski teatr Niebopiekło przygotował interpretację utworu "Błogosławiona, święta" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Łącząc zaczerpnięte stąd motywy z utworami m.in. Kafki, Krossa i św. Pawła zaprezentuje traktat na temat ludzkiego cierpienia i umiejętności podnoszenia się z upadków zatytułowany "Un esempio".

Zespół Sublokator zagra koncert do tekstów Rolanda Topora. Ostatnimi punktami festiwalu będą: realizacja "Księstwa" Zbigniewa Masternaka, w reżyserii Andrzeja Barańskiego, z udziałem Jana Wojtyńskiego oraz "muzyczna interpretacja" prozy Jacka Kerouaca w wykonaniu duetu Tomasz Pawlicki/Artur Maćkowiak.

Festiwal potrwa do 12 września. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.