PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom będzie współprowadzić Muzeum Górnośląskie

  • PAP    28 kwietnia 2015 - 21:38

Uchwała rady miasta Bytomia o zamiarze współprowadzenia wraz z samorządem województwa Muzeum Górnośląskiego to wyraźny sygnał do podjęcia ponownych rozmów w tej sprawie - poinformowało we wtorek (28 kwietnia) biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
Sprawa dotyczy przyjętej w poniedziałek przez bytomskich radnych uchwały ws. "intencji podjęcia działań zmierzających do prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jako wspólnej instytucji kultury miasta Bytom i samorządu województwa śląskiego". Jest ona pokłosiem rozmów nt. przyszłości tej placówki, które rozpoczęły się - między samorządem województwa a samorządem Bytomia - w ubiegłym roku.

Wiceprezydent Bytomia Aneta Latacz powiedziała we wtorek PAP, że poniedziałkowa "uchwała udowadnia, że samorząd jest zdeterminowany". "Zawsze deklarowaliśmy, że ponadstuletnie Muzeum Górnośląskie powinno pozostać samodzielną jednostką" - powiedziała.

Latacz dodała: "negocjacje trwają". "Rocznie koszty funkcjonowania muzeum określono na ok. 4 mln zł. Będziemy dążyć do modelu by współprowadzić i współfinansować placówkę z Urzędem Marszałkowskim - po stronie miasta docelowo byłoby to 51 proc. kosztów, po stronie samorządu województwa - 49 proc." - poinformowała Latacz.

Wskazała, że "jeśli dojdzie do podpisania porozumienia z Urzędem Marszałkowskim, to propozycja jest taka, by ten pułap 51 proc. osiągnąć" po kilku latach. "W pierwszym roku współpracy dołożylibyśmy z budżetu np. 18 proc. To oznacza, że ten proces byłby rozłożony w czasie" - dodała wiceprezydent.

Porozumienie to nowe możliwości

W ub. roku poprzedni marszałek woj. śląskiego zaproponował miastu Bytom by przejęło w całości lub współprowadziło wraz z Urzędem Marszałkowskim Muzeum Górnośląskie. Propozycję tłumaczono m.in. "chęcią konsolidacji działalności muzeów w województwie śląskim" oraz uatrakcyjnieniem oferty. W kwietniu sejmik podjął uchwałę ws. "podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Zaznaczono jednak, że uchwała nie zamyka drogi do dalszych rozmów.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego poinformowało we wtorek, że "prowadzenie Muzeum Górnośląskiego z miastem Bytom może pozwolić na otwarcie nowej karty w jego historii". "Uchwała rady miasta Bytomia o zamiarze współprowadzenia i współfinansowanie wraz z samorządem województwa Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu to dla nas wyraźny sygnał do podjęcia ponownych rozmów w tej sprawie" - poinformowano.

Sprawa w toku

Dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek powiedział PAP, że na razie "prowadzone są techniczne ustalenia" ws. możliwości prowadzenia "takiej kooperacji, która umożliwiałaby spokojny rozwój bytomskiej instytucji". "Trwają wstępne prace nad docelowym modelem tej współpracy. Po ich wypracowaniu konieczna będzie aprobata sejmiku" - dodał Smyczek.

Oprócz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, do Województwa Śląskiego należą m.in. Muzeum Śląskie oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie.

Województwo śląskie ma już doświadczenia związane ze współpracą z samorządem lokalnym przy prowadzeniu instytucji muzealnych - w 2013 r. zakończono działania zmierzające do połączenia dwóch instytucji kultury w Zabrzu - Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". 51 proc. potrzeb nowej instytucji finansuje miasto Zabrze, a 49 proc. województwo.

Muzeum Górnośląskie zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 roku. To jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.