PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom gotowy na ataki zimy

  • AW    28 listopada 2014 - 12:53
Bytom gotowy na ataki zimy

fot. Arch. UM Bytom

Ponad 2500 ton soli, 550 ton piasku, koksowniki, niezbędny sprzęt. Przy telefonie czeka... dyspozytor „akcji zima”. Jednym słowem miasto przygotowane jest na pierwsze opady śniegu.
Do końca tego roku Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej zabezpieczył prawie 550 tysięcy złotych na płatności związane z umową „Realizacja pakietu usług sanitarno-porządkowych na terenie miasta Bytomia”, w tym na zimowe utrzymanie miasta - informuje bytomski magistrat.

Wykonawca (Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek z Bytomia) posiada w swoich magazynach 2500 ton soli i 500 ton piasku przeznaczonych do likwidacji skutków zimy.

W pełnej gotowości jest też niezbędny sprzęt: sześć pługo-solarek, dziesięć pługo-piaskarek /do ulic/ oraz sześć pługo-piaskarek do zimowego utrzymania chodników. W pogotowiu czeka też pług wirnikowy i ładowarki do śniegu.

- Dodatkowo MZZiGK zabezpieczył 20 ton soli oraz prawie 50 ton piasku. Do dyspozycji jest także 15 koksowników. Będziemy je ustawiać na przystankach komunikacji miejskiej, kiedy temperatura spadnie poniżej –15 stopni C. Uruchomiliśmy również całodobowy kontakt telefoniczny, gdzie można zgłaszać problemy związane z akcją zima - mówi Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.

Dyspozytor „akcji zima” – pod numerem 32 42 07 780 czeka na wszystkie sygnały dotyczące zimowego utrzymania ulic i chodników, które należą do gminy.

W czasie akcji zima priorytetem jest zapewnienie przejezdności na głównych trasach komunikacyjnych w mieście. Szczególną uwagą zostaną objęte te drogi, z których korzystają autobusy komunikacji miejskiej. W niektórych miejscach niebezpiecznych, w okolicach skrzyżowań czy podjazdów pojawiło się 30 skrzyń z piaskiem, z którego mogą korzystać kierowcy - dodaje Nazarewicz.

Uruchomiono również całodobowy numer telefonu: 800 100 022, pod którym można zgłaszać informacje o osobach bezdomnych. Dzwonić można także bezpośrednio do Straży Miejskiej pod nr tel.: 32 281 18 24 lub do noclegowni przy ul. Kosynierów, pod nr tel.: 32 387 63 89. Noclegownia w Bytomiu dysponuje nie tylko setką miejsc dla osób bezdomnych, ale także ogrzewalnią, która pomieści 40 osób. Ponadto każda z osób bezdomnych otrzyma tam gorący posiłek.

Jak podkreślają urzędnicy,  dużą rolę zimą odgrywają także sami mieszkańcy miasta. Do obowiązków właścicieli nieruchomości wzdłuż których biegnie chodnik, należy jego oczyszczenie ze śniegu, lodu i błota pośniegowego. Z kolei o usuwaniu nawisów śnieżnych oraz sopli lodowych na rynnach i dachach muszą pamiętać zarządcy nieruchomości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.