PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom: Rzeźba górnika – symbol kopalni – teraz przy teatrze tańca

  • PAP/JS    12 grudnia 2017 - 19:49
Bytom: Rzeźba górnika – symbol kopalni – teraz przy teatrze tańca
Praca autorstwa urodzonego w Magdeburgu niemieckiego artysty Waltera Tuckermanna (1895-1981) to odlew z brązu powstały w 1935 r. (fot. bytom.pl)

Rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna – przez wiele lat symbol kopalni „Centrum” w Bytomiu (Śląskie) - została właśnie przeniesiona w pobliże Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.
Pomysł na przeniesienie rzeźby zrodził się w 2015 r., kiedy rozpoczęto likwidację kopalni "Centrum" w Bytomiu. Rozmowy w tej sprawie, prowadzone między miastem a Spółką Restrukturyzacji Kopalń, zakończyły się w 2017 r. Najpierw 30 stycznia radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę w sprawie przejęcia rzeźby z SRK na rzecz gminy Bytom w formie darowizny, a 7 lutego między miastem a Spółką podpisano umowę, dzięki czemu gmina przejęła rzeźbę. Właśnie przewieziono i ustawiono ją na cokole po prawej stronie głównego wejścia do Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, którego siedziba mieści się w byłej cechowni innej zlikwidowanej bytomskiej kopalni - "Rozbark".

Jak podkreśliła miejski konserwator zabytków w Bytomiu Dominika Kściuczyk, zanim rzeźba górnika stanęła na terenie Teatru Tańca, przeszła konserwację zachowawczą.

Praca autorstwa urodzonego w Magdeburgu niemieckiego artysty Waltera Tuckermanna (1895-1981) to odlew z brązu powstały w 1935 r., z wyrytym na podstawie podpisem autora. Stanowiła ona ozdobę i symbol kopalni. Realistycznie przedstawiona postać górnika od samego początku była bardzo lubiana przez pracowników kopalni byłej KWK "Centrum" w Bytomiu. Mężczyzna stoi w naturalnej pozie, z nagim torsem, z jedną ręką wspartą o biodro, w drugiej trzyma górniczą lampkę. Z okazji Barbórek przebierano go w tradycyjne mundury górnicze, z okazji mniejszych uroczystości zakładano mu hełm górniczy.

Walter Tuckermann znany jest ze swoich realizacji w Bytomiu, Wrocławiu i wielu śląskich miastach. W Bytomiu mieszkał przy dzisiejszej ulicy Rejtana zlokalizowanej na wówczas nowoczesnym, funkcjonalistycznym osiedlu. Tuckermann pozostawił w Bytomiu szereg swoich dzieł; oprócz rzeźby górnika wykonał płaskorzeźby nad wejściami do budynków przy ul. Wallisa, Woźniaka, rzeźby na gimnazjum przy ul. Tarnogórskiej, płaskorzeźby przedstawiające legendy karkonoskie na budynkach przy ul. Konopnickiej oraz rzeźbę przedstawiającą chłopca na niedźwiedziu przy ul. Kraszewskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.