PARTNER PORTALU
 • BGK

Bytom: Schron przeciwlotniczy dla zwiedzających

 • PAP/JL    15 lutego 2016 - 07:59
Bytom: Schron przeciwlotniczy dla zwiedzających

Bytom udostępni zwiedzającym schron przeciwlotniczy z II wojny światowej. Fot. Bytom.pl

Schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, odkryty w 2015 roku w Bytomiu, zostanie udostępniony zwiedzającym.
Ruszyły prace adaptacyjne. Na terenie obiektu samorząd oraz miłośnicy historii chcą m.in. utworzyć izbę pamięci.

Schron zostanie udostępniony na przełomie maja i czerwca tego roku. Obecnie przed wejściem do schronu montowane są łukowe bloki żelbetowe. W najbliższym czasie zostanie wykonane oświetlenie.

Odkryty w ubiegłym roku schron w bytomskiej dzielnicy Miechowice ma ok. 100 m dł., 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Na razie udało się odkopać ok. 45 m. Schron powstał prawdopodobnie między 1942 a 1944 rokiem. Schronienie mogło w nim znaleźć ok. 250 osób.

Jest to schron podziemny. Tunel zbudowany jest różnych materiałów. Jego dolna część z betonowych bloków oraz cegły, natomiast górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Zachowały się także wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Początkowo tunel był zalany wodą. Okazało się też, że plan schronu pozyskany z archiwum nieco odbiegał od rzeczywistości.

Schron przy ulicy Stolarzowickiej, jak dodano, udało się odkryć dzięki informacjom, jakie mieszkańcy dzielnicy Miechowice przekazali m.in. kilku miłośnikom historii Bytomia oraz członkom Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”.

Pierwszy schron w Bytomiu otwarto dla zwiedzających w grudniu 2014 roku. Szczelina przeciwlotnicza typu LSR zlokalizowana jest na placu Akademickim. Jeśli uda się otworzyć kolejny taki obiekt w Bytomiu miasto będzie jednym z niewielu na Górnym Śląsku mającym dobrze zachowane i udostępnione schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Były uczeń mieszkający , 2016-11-07 22:19:12

  To nie jedyny schron w Miechowicach! Na placu starej nie istniejącej już szkoły 33,obok cmentarza na zarośniętym placu szkolnym jest wejście do schronu.w 1976 roku odkopaliśmy to wejście i o wiele ładniejsze , mocniejsze i bardziej kręte korytarze są w tym schronie.
 • xxxx, 2016-02-15 16:54:45

  gratuluję cenzury.Chyba was przestanę czytać.
 • ewa , 2016-02-15 16:29:57

  zawsze twierdzę że Niemcy to są geniusze organizacji.Szkoda,że Polacy wszystko co zastali - zniszczyli.To tak jak z tą małpą i zegarkiem - niestety.