PARTNER PORTALU
  • BGK

Cała Polska będzie świętować odzyskanie niepodległości

  • bad/PAP    13 września 2017 - 10:43
Cała Polska będzie świętować odzyskanie niepodległości
Fot. Danuta Matloch

Program "Niepodległa" ma na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu 100-lecia polskiej niepodległości.
• Prawie 700 wniosków wpłynęło o dofinansowanie w 2017 r. wydarzeń lokalnych związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

• Taką informację podał w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. W 2018 r. tych wniosków mogą być tysiące.

• Planowane jest wybranie 16 operatorów (po jednym w każdym województwie), którzy będą mogli uzyskać nawet do 405,5 tys. zł na działania wspomagające przygotowanie obchodów 100-lecia niepodległości. 

 

Sellin, który jest pełnomocnikiem rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości RP, przypomniał, że program "Niepodległa" podzielony został na trzy priorytety - ogólnopolski, regionalny i lokalny oraz międzynarodowy.

- Jeśli chodzi o wydarzenia lokalne zrobiliśmy już pierwszy nabór wniosków tylko do zrealizowania na rok 2017, bo program jest obliczony na pięć lat - od 2017 do 2021, bo chcemy objąć tymi obchodami wszystkie wydarzenia, które w tym czasie, sto lat temu, miały miejsce - mówił Sellin w wywiadzie dla radia RDC.

- Przecież Polska nagle nie wyłoniła się 11 listopada 1918 r., ale potem powstał Sejm Ustawodawczy, potem konstytucja, a w międzyczasie trzeba było tę niepodległość obronić, trzeba było wykuwać granice. Nad Bałtyk dotarliśmy dopiero 10 lutego 1920 r. - to jest dla moich Kaszubów i moich Pomorzan najważniejsza data, wcale nie 11 listopada. Musieliśmy też wygrać wojnę z bolszewikami, Bitwę Warszawską w 1920 r. Następnie były traktat ryski w 1921 r., granica wschodnia ustalona w 1921 r., a granica zachodnia dopiero w 1922 r., Górny Śląsk przejęty dopiero w 1922 r. - wyliczał wiceminister.

- Chcemy te wszystkie wydarzenia objąć obchodami - podkreślił. Poinformował, że na różne lokalne wydarzenia zaplanowane tylko na 2017 r. wpłynęło prawie 700 wniosków. - W połowie roku ogłosiliśmy nabór. Spodziewaliśmy się, bo to czas wakacyjny był, że przyjdzie z 200 wniosków, a przyszło prawie 700, takie jest zapotrzebowanie społeczne z różnych województw" - powiedział Sellin.

- Teraz te wnioski rozpatrujemy, będziemy szybko podejmować decyzje i przekazywać środki, żeby te wydarzenia mogły się odbyć - zaznaczył.

- Na rok 2018 spodziewamy się tysięcy wniosków z poziomu lokalnego i regionalnego, skoro na kawałek 2017 r. dostaliśmy 700 wniosków, to na rok 2018 - najważniejszy, kluczowy, myślę, że będziemy mieli tysiące wniosków - ocenił. - Z powodów, o których mówiłem, że tym programem chcemy objąć wydarzenia, które nie tylko budowały niepodległość, ale też ją potem utrwalały (...) być może przedłużymy go do 2022 r., bo Ślązacy się dopominali o to, że granica zachodnia została ustalona dopiero w 1922 r. Uważam, ze jest to słuszny postulat - dodał Sellin.

Program "Niepodległa" ma na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu 100-lecia polskiej niepodległości. Biuro programu poinformowało, że we wtorek ruszył nabór do programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".

W pierwszym etapie wyłonieni zostaną operatorzy regionalni programu - samorządowe instytucje kultury, które będą wsparciem dla organizatorów wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości - podało biuro w komunikacie.

Planowane jest wybranie 16 operatorów (po jednym w każdym województwie), którzy będą mogli uzyskać nawet do 405,5 tys. zł na działania wspomagające przygotowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Nabór ten potrwa do 25 września 2017 r., jego wyniki będą ogłoszone w październiku. W drugim etapie naboru do programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej" mają zostać wyłonieni beneficjenci, którzy otrzymają dofinansowanie dla wydarzeń związanych z rocznicą.

Więcej informacji o programach dotacyjnych oraz regulaminy ich dotyczące dostępne są na stronie www.niepodlegla.gov.pl/dotacje. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.