PARTNER PORTALU
  • BGK

Camerimage odpływa z Łodzi. Może do Bydgoszczy?

  • Przegląd prasy/Dziennik Łódzki    19 czerwca 2010 - 09:36
Camerimage odpływa z Łodzi. Może do Bydgoszczy?

Marek Żydowicz na spotkaniu z wiceprezydent miasta Wiesławą Zewald zerwał 18 czerwca umowę z Łodzią na organizowanie Festiwalu Camerimage. Miasto zapowiada pozwanie go do sądu.
Żydowicz podał trzy powody rezygnacji ze współpracy: spóźnione poinformowanie go o zabezpieczeniu pieniędzy na tegoroczny festiwal, decyzję miasta w sprawie odkupienia od fundacji Tumult elektrociepłowni EC1 Wschód, w której miało powstać studio filmowe Davida Lyncha, oraz wycofanie się z realizacji Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center – informuje „Dziennik Łódzki”.

Wojciech Janczyk, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi, uważa, że Żydowicz wiedział o zagwarantowanej w budżecie miasta sumie 1,5 mln zł na festiwal, bo był na sesji budżetowej rady miejskiej. Odkupienie EC1 Wschód nie narusza możliwości realizacji przedsięwzięcia. Wycenione na 0,5 mld zł Camerimage Łódź Center nie zyskało akceptacji większości radnych.

Rzecznik stwierdził, że miasto czuje się oszukane, gdyż chciało, było gotowe i nadal chce organizować w Łodzi festiwal. Marka Żydowicza i jego Fundację Tumult, organizującą Camerimage, wiąże z miastem umowa, w której Żydowicz zobowiązał się przez najbliższych kilkanaście lat organizować w Łodzi festiwal pod warunkiem wybudowania Camerimage Łódź Center. Żydowicz uważa, że wykreślenie projektu CŁC z wieloletniego planu inwestycyjnego oznacza rozwiązanie umowy. Biuro prawne urzędu miasta inaczej interpretuje te zapisy. Spór będzie musiał zostać rozstrzygnięty na drodze sądowej.

Festiwal Camerimage najprawdopodobniej przeniesie się do Bydgoszczy. Warunkiem jest zabezpieczenie przez urząd miasta 2,5 mln zł na organizację tegorocznej edycji festiwalu. Bydgoszcz nie ma wolnych pieniędzy w budżecie, ale zamierza je wygospodarować, przesuwając finansowanie innej inwestycji. Konstanty Dombrowicz, prezydent Bydgoszczy, zwrócił się do radnych PO, którzy mają większość niezbędną do przegłosowania uchwały, z pytaniem, czy poprą poprawkę budżetową. Radni PO takie poparcie deklarują – podaje „Dziennik Łódzki”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.