PARTNER PORTALU
  • BGK

Carillon szlakiem Chopina

  • JL    21 czerwca 2010 - 10:21
Carillon szlakiem Chopina

W Kujawsko-Pomorskiem odbywa się Tour de Carillon – mobilny uliczny festiwal muzyczny, oparty na koncertach z udziałem instrumentu będącego sterowanym klawiaturą zespołem dzwonów.
Impreza rozpoczęła się w niedzielę 20 czerwca w Toruniu. Do 28 czerwca carillon odwiedzi związane z Fryderykiem Chopinem miejscowości w regionie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki.

21 czerwca carillon da koncerty w Szafarni, Oborach i w Golubiu-Dobrzyniu. Pierwszy w Polsce mobilny carillon Gdańsk to potężny instrument. Składa się z zespołu dzwonów, na których można wybijać melodie dzięki specjalnej klawiaturze.

48 dzwonów waży ponad cztery tony. Większość carillonów znajduje się na wieżach. Stacjonarne wersje są dość często spotykane w miastach europejskich.  W Polsce można posłuchać dwóch. Oba są w kościołach w Gdańsku.

To już piąta edycja festiwalu organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Carillonowe. Jego gwiazdą jest gdańska carillonistka o międzynarodowej renomie  Monika Kaźmierczak. Razem z nią wystąpi absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku  Anna Kasprzycka oraz Magdalena Cynk - dyrektor artystyczny festiwalu, kompozytor, carillonista, pedagog i krytyk muzyczny.

Carillon odwiedzi też m.in. Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz, Nieszawę, Ciechocinek, Kikół, Lipno, Skępe, Radziejów, Chełmno i Świecie. W lipcu festiwal odwiedzi woj. pomorskie.

W programie są utwory będące bezpośrednią inspiracją twórczością Fryderyka Chopina, aranżacje jego utworów i kompozycje pisane pod jego wpływem, jak mazurki Karola Szymanowskiego, Tadeusza Kasserna czy Aleksandra Tansmana. Przewidziano tematy z filmów „Skrzypek na dachu”, „Pianista” czy  „Pan Tadeusz” .

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.