PARTNER PORTALU
  • BGK

Catching-up regions: Podkarpackie i Świętokrzyskie przyspieszą rozwój gospodarczy

  • MN    1 czerwca 2017 - 10:42
Catching-up regions: Podkarpackie i Świętokrzyskie przyspieszą rozwój gospodarczy
Władysław Ortyl powiedział, że program dostarczył nowej wiedzy samorządowi Podkarpacia. (fot. podkarpackie.pl)

Ministerstwo Rozwoju i marszałkowie województw podsumowali projekt Catching-up Regions, czyli „Regiony rozwijające się: budowanie nowej dynamiki wzrostu w Europie”.
• Projekt zainicjowany przez Komisję Europejską dotyczy dwóch województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego.

• Efektem projektu ma być przyspieszenie rozwoju gospodarczego tych regionów.

• Podkarpacie stawia na większe udostępnienie infrastruktury badawczej na cele komercyjne, a woj. świętokrzyskie dopasuje szkolnictwo zawodowe do potrzeb rynku pracy.

W podrzeszowskiej Jasionce podsumowano inicjatywę „Regiony rozwijające się: budowanie nowej dynamiki wzrostu w Europie”. W konferencji na ten temat wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej i Banku Światowego, a także marszałkowie województw podkarpackiego i świętokrzyskiego - Władysław Ortyl i Adam Jarubas. To właśnie tych regionów dotyczył projekt zakładający przyspieszenie rozwoju gospodarczego. Na konferencji zabrali głos także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju.

- W wyniku naszego wspólnego wysiłku sprawiliśmy, że infrastruktura badawcza dostępna na Uniwersytecie i Politechnice Rzeszowskiej będzie w większym stopniu wykorzystywana komercyjnie na potrzeby regionalnej gospodarki – mówił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. – Ponadto firmy funkcjonujące na obszarach o szczególnie trudnych warunkach gospodarowania będą miały dostęp do pakietów wysokiej jakości usług okołobiznesowych, dostosowanych do ich specyficznych potrzeb, a samorząd województwa podkarpackiego wzmocnił swoją zdolność do skutecznego prorozwojowego wykorzystywania instrumentów finansowych.

Czytaj też: Warszawa rusza z pionierskim projektem. Wyda 22 mln zł

Dodał, że opracowano także projekt dotyczący kształcenia w miejscu pracy, który będzie miał na celu dopasowanie oferty i jakości szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy. Projekt ma ruszyć w województwie świętokrzyskim w lipcu 2017 r. i będzie finansowany z EFS w ramach POWER.

- Co ważne, wypracowane efekty będą mogły być wdrożone do praktyki działania polskich szkół, niezależnie od dostępności środków europejskich – powiedział Hamryszczak.

W Jasionce zaproszeni goście podsumowali projekt i dyskutowali na temat jego efektów oraz tego, co udało się w tym okresie zrealizować, a co wciąż wymaga dopracowania. Szczegóły podjętych działań omawiane były też podczas warsztatów tematycznych, które były poświęcone konkretnym działaniom podjętym w ramach realizowanego projektu.

Czytaj też: Podkarpackie dołączyło do "kosmicznych" regionów

Zadaniem każdego regionu było przeprowadzenie diagnozy i wskazanie obszarów, gdzie niezbędne jest podjęcie działań pobudzających rozwój gospodarczy.

- Był to projekt bardzo ciekawy, wiele się nauczyliśmy podczas jego realizacji – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas otwarcia konferencji.

W podobnym tonie wypowiadał się Adam Jarubas. – Komisja Europejska, Bank Światowy i Ministerstwo Rozwoju dały nam możliwość zasugerowania także własnych przestrzeni, które warto poddać szczególnej diagnozie, jako te elementy, które blokują rozwój gospodarczy naszych regionów – mówił marszałek woj. świętokrzyskiego.

Adam Hamryszczak dodał, że w krótkim czasie udało się osiągnąć bardzo wiele, a sukces inicjatywy przełoży się nie tylko na zwiększenie perspektyw rozwojowych dwóch regionów, ale będzie też inspiracją dla pozostałych regionów w Polsce.

Projekt Lagging Region to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju oraz samorządów: woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego, przy udziale Banku Światowego. W czasie projektu przeprowadzono działania mające na celu przyśpieszenie rozwoju gospodarczego obu regionów. Efekty mają być wykorzystane w następnym okresie programowania tj. w latach 2020 – 2027.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ania, 2017-06-01 22:30:16

    Widać ze można jednak zrobić coś wspólnie.