• PARTNERZY PORTALU

Cenne dary dla Muzeum Śląskiego

Pamiątkowa miedziana płaskorzeźba podarowana przez Wojciecha Korfantego powstańcowi śląskiemu znalazła się wśród darów, jakie mieszkańcy Siemianowic Śląskich przynieśli podczas zbiórki pamiątek na rzecz Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Cenne dary dla Muzeum Śląskiego

Płaskorzeźba pochodzi z lat międzywojennych. Widnieje na niej napis: "Polsko! Wraca do ciebie Śląsk Piastowski".

Wśród przekazanych przez mieszkańców Siemianowic Śląskich przedmiotów znalazły się także amatorski, metalowy model Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach z lat 70. minionego wieku.

Muzealnicy zgromadzili także szereg dokumentów, w tym m.in. dyplom dla pracownika Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewskiej i Laura za 25 lat pracy. Dyplom pochodzi z 1934 roku.

Zbiórka została zorganizowana w sobotę w ramach akcji "Dopiszmy się do historii". Akcja rozpoczęła się w maju 2012 roku. Dotąd muzealnicy gościli po m.in. w Katowicach, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Rudzie Śląskiej.

Dotąd muzeum wzbogaciło się o ok. 1,4 tys. przedmiotów, w tym m.in. listy pisane przez więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau do rodziny, porcelanę pochodzącą z fabryki porcelany "Giesche" oraz Huty Franciszka, wnyki, damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce, maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego.

Część z zebranych przedmiotów zostanie zaprezentowanych na wystawie stałej poświęconej historii Górnego Śląska w nowej siedzibie muzeum, która powstaje na terenie dawnej kopalni "Katowice".

Czytaj też: Nowa siedziba Muzeum Śląskiego później niż planowano

Kolejna zbiórka w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" odbędzie się 27 kwietnia w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE