PARTNER PORTALU
  • BGK

Cenne dary dla Muzeum Śląskiego

  • PAP    25 marca 2013 - 16:12
Cenne dary dla Muzeum Śląskiego

Pamiątkowa miedziana płaskorzeźba podarowana przez Wojciecha Korfantego powstańcowi śląskiemu znalazła się wśród darów, jakie mieszkańcy Siemianowic Śląskich przynieśli podczas zbiórki pamiątek na rzecz Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Płaskorzeźba pochodzi z lat międzywojennych. Widnieje na niej napis: "Polsko! Wraca do ciebie Śląsk Piastowski".

Wśród przekazanych przez mieszkańców Siemianowic Śląskich przedmiotów znalazły się także amatorski, metalowy model Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach z lat 70. minionego wieku.

Muzealnicy zgromadzili także szereg dokumentów, w tym m.in. dyplom dla pracownika Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewskiej i Laura za 25 lat pracy. Dyplom pochodzi z 1934 roku.

Zbiórka została zorganizowana w sobotę w ramach akcji "Dopiszmy się do historii". Akcja rozpoczęła się w maju 2012 roku. Dotąd muzealnicy gościli po m.in. w Katowicach, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Rudzie Śląskiej.

Dotąd muzeum wzbogaciło się o ok. 1,4 tys. przedmiotów, w tym m.in. listy pisane przez więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau do rodziny, porcelanę pochodzącą z fabryki porcelany "Giesche" oraz Huty Franciszka, wnyki, damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce, maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego.

Część z zebranych przedmiotów zostanie zaprezentowanych na wystawie stałej poświęconej historii Górnego Śląska w nowej siedzibie muzeum, która powstaje na terenie dawnej kopalni "Katowice".

Czytaj też: Nowa siedziba Muzeum Śląskiego później niż planowano

Kolejna zbiórka w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" odbędzie się 27 kwietnia w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.