PARTNER PORTALU
  • BGK

Cenne znalezisko w Bolesławcu

  • PAP    18 listopada 2011 - 16:20

Pozostałości pochodzącej prawdopodobnie z XV w. garncarni odkryli archeolodzy w Bolesławcu. To już druga i jednocześnie najstarsza średniowieczna garncarnia znaleziona na terenie miasta.
Pozostałości garncarni odkryto podczas prac ziemnych przy budowie galerii handlowej - poinformowała Agnieszka Gergont, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Bolesławcu (sprawdź notowania prezydenta/zabierz głos) .

Odkrycia dokonali archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Wydobyli oni z ziemi niemal 4 tys. fragmentów ceramiki. "Pośród nich rozpoznano wiele ciekawych form: garnki różnej wielkości, dzbany i dzbanki, naczynia typu Tuellenkanne, butle, patelnie na nóżkach oraz pokrywki. Nie były one szkliwione. Na niektórych widoczne są ślady prostej dekoracji rytej, radełkowania oraz malatury" - poinformowała rzeczniczka.

Cześć znalezionych naczyń nosi ślady deformacji, które powstały podczas wypalania. Wstępne datowanie znaleziska wskazuje na XV w.

Bolesławiec od wieków słynie jako prężnie działający ośrodek wyrobów ceramicznych. W XIV w. odkryto w jego okolicach bogate pokłady glinki ceramicznej, z których czerpie się do dziś. Jak podaje rzeczniczka magistratu, w kronikach miejskich znajduje się informacja o istnieniu w XVI-wiecznym Bolesławcu pięciu garncarni; jednej w obrębie tzw. Górnego Przedmieścia i czterech położonych na terenie Dolnego Przedmieścia. W roku 2007 r. archeolodzy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odkryli garncarnię przy ul. Piaskowej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.