PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek

  • PAP    26 kwietnia 2010 - 21:13

Powstające z dwóch katowickich instytucji kulturalnych Centrum Kultury Katowice będzie nosić imię Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - jednogłośnie zdecydowali w poniedziałek katowiccy radni.
Krystyna Bochenek była dziennikarką radiową, pomysłodawczynią wielu inicjatyw społecznych, kampanii promujących zdrowie i kulturę języka polskiego, akcji charytatywnych. Wymyśliła m.in. ogólnopolskie Dyktando i coroczne Imieniny Krystyny. Od sześciu lat była senatorem ze Śląska, w ostatnich latach także wicemarszałkiem Senatu.

Centrum Kultury Katowice powstanie formalnie 1 lipca z połączenia dwóch katowickich instytucji: Górnośląskiego Centrum Kultury (GCK) i Estrady Śląskiej. Obydwie współpracowały z Krystyną Bochenek przy jej przedsięwzięciach.

- To m.in. w Górnośląskim Centrum Kultury odbywały się organizowane przez Krystynę Bochenek Dyktanda, a Estrada Śląska była zaangażowana organizacyjnie w wiele zainicjowanych przez nią przedsięwzięć - przypomniał rzecznik katowickiego magistratu, Waldemar Bojarun.

Katowiccy radni uznali, że nazwanie jednej z najważniejszych w mieście i regionie instytucji kultury imieniem tragicznie zmarłej senator będzie najlepszą formą uczczenia jej pamięci. Ważne jest także to, że działalność Centrum ma ścisły związek z inicjatywami, z których zasłynęła Krystyna Bochenek. Na siedzibie instytucji ma pojawić się upamiętniająca zmarłą tablica.

Początkowo radni rozważali nadanie imienia Krystyny Bochenek jednej z ulic lub skwerowi w Katowicach. Po namyśle uznali jednak, że taka forma upamiętnienia wymaga rozwagi i przemyślanego wyboru takiego miejsca - chodzi o to, by mieszkańcy nie mieli kłopotów za zmianą adresu, a ulica nadawała się do tego, by otrzymać imię sławnej patronki. Niewykluczone, że radni wrócą do tego pomysłu w przyszłości. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.