PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum obsługi i napraw F-16

  • PAP    28 września 2011 - 19:56
Centrum obsługi i napraw F-16

Obsługa i naprawa samolotów wielozadaniowych F-16 w ramach offsetu, m.in. instalacji elektrycznych, hydrauliki i podwozia, będzie prowadzona w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy - poinformowało w środę Ministerstwo Gospodarki.
Komitet ds. Umów Offsetowych, działający w Ministerstwie Gospodarki, pozytywnie zaopiniował wniosek Lockheed Martin Corporation dotyczący nowego zobowiązania w zakresie obsługi i napraw F-16. Koncern zobowiązał się do bezpłatnego przekazania technologii i finansowego wsparcia przedsięwzięcia.

W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka - cytowanego w komunikacie resortu - Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy dzięki nowym zobowiązaniom w zakresie offsetowym w ramach umowy z Lockheed Martin Corporation będą nowoczesną bazą usługowo-naprawczą polskich samolotów wielozadaniowych F-16.

WZL nr 2 w maju podpisały umowę z Lockheed Martin Corporation w sprawie przekazania technologii i infrastruktury do zdejmowania powłok lakieru i malowania samolotów F-16. Koncern w ramach kontraktu przekaże bydgoskim zakładom technologię usuwania starych powłok malarskich z F-16 i malowania tych maszyn, a także dostarczy niezbędne urządzenia i maszyny do tych prac. Producent samolotów finansuje też prowadzoną już budowę hangaru do tych prac.

"Pozytywna opinia Komitetu ds. Umów Offsetowych oznacza dla nas zgodę na zawarcie kolejnej umowy z Lockheedem. Dzięki niej będziemy prowadzić obsługę, naprawę i remonty agregatów i wyposażenia hydraulicznego, awioniki, pneumatyki i instalacji paliwowych" - powiedział PAP rzecznik WZL nr 2 Piotr Rutkowski.

Umowa Offsetowa pomiędzy polskim Skarbem Państwa a Lockheed Martin Corporation, dotycząca m.in. obsługi samolotów F-16, została zawarta 18 kwietnia 2003 r. Jej wartość wynosi 6,028 mld dolarów, a czas wykonania umowy upływa w 2013 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.