PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Operacyjnego Policji w Częstochowie już działa

  • MN    26 lipca 2016 - 14:26
Centrum Operacyjnego Policji w Częstochowie już działa

Na uroczystości otwarcia obiektu poinformowano, że o bezpieczeństwo pielgrzymów w woj. śląskim dbać będzie blisko 8 tys. policjantów (fot. MSWiA)

• W Częstochowie otwarto centrum operacyjnego policji za około pół miliona złotych.
• Na uroczystości byli m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
• Centrum powstało na okazję przybycia pielgrzymów ŚDM, ale będzie służyło zapewnieniu bezpieczeństwa również w przyszłości.
Otwarcie nowego Centrum Operacyjnego Policji w Częstochowie było połączone z odprawą służb podległych MSWiA – policji, państwowej straży pożarnej, straży granicznej i Biura Ochrony Rządu. Podczas odprawy komendanci z województwa śląskiego złożyli meldunki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom na Jasnej Górze.

- Sanktuarium częstochowskie jest miejscem, do którego co roku przybywa nawet 4 mln pielgrzymów, dlatego Centrum Operacyjne Policji będzie służyło zapewnieniu bezpieczeństwa pielgrzymom nie tylko podczas Światowych Dni Młodzieży, ale także w przyszłości – powiedział Mariusz Błaszczak w Częstochowie.

Czytaj też: Zmiany w organizacji ruchu na czas Światowych Dni Młodzieży

Minister dodał, że wprowadzono jasny i klarowny model dowodzenia operacją zabezpieczenia pielgrzymki Ojca Świętego. Operację podzielono na dwie podoperacje – krakowską i katowicko-częstochowską. Zapewnił, że służby są gotowe do zabezpieczenia zarówno uroczystości w Częstochowie, jak i w pozostałych miejscach.

Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk podkreślił, że śląska i częstochowska policja ma duże doświadczenie w zabezpieczaniu papieskich pielgrzymek – św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. W czasie Światowych Dni Młodzieży o bezpieczeństwo pielgrzymów w województwie śląskim dbać będzie blisko 8 tys. policjantów. - Nowe, dobrze wyposażone Centrum Operacyjne w Częstochowie to miejsce, którego dotąd brakowało. Będzie służyło częstochowskiej Policji przez długie lata – zapewnił komendant.

- Służby mają również odpowiednie narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa. Została zmieniona ustawa o policji. Funkcjonuje ustawa antyterrorystyczna – zaznaczył szef MSWiA. Tymczasowo przywrócono również kontrolę graniczną (od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r.) w miejscach wynikających z oceny zagrożeń oraz na podstawie danych uzyskanych od organizatorów oraz polskich i zagranicznych służb.

Podczas odprawy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił dodatkowo m.in. o zabezpieczeniu medycznym dla pielgrzymów.

Przygotowanie Centrum Operacyjnego kosztowało około pół mln zł. Pomieszczenie Centrum wymagało przebudowy i remontu oraz wyposażenia w odpowiednią infrastrukturę techniczną - m.in. w system multimedialny, ekrany dźwiękochłonne, światłowody i łącza dla Ruchomego Stanowiska Dowodzenia pozwalające na przesyłanie obrazu.

W Centrum poza funkcjonariuszami służb podległych MSWiA, będą pracowali również przedstawiciele ABW, Urzędu Miejskiego w Częstochowie, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Inspekcji Transportu Drogowego, Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.