PARTNER PORTALU
  • BGK

Centrum Pamięci i Pojednania na poligonie

  • PAP    5 października 2010 - 14:15

Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania powstało na terenie poligonu z okresu II wojny światowej w Pustkowie k. Dębicy (Podkarpackie) - poinformował we wtorek wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz.
- Podczas ostatniej wojny w Pustkowie był poligon i obóz pracy. Obóz w Pustkowie Niemcy utworzyli w jesieni 1940 roku. Zginęło w nim prawie 15 tys. osób. Ofiarami byli głównie Żydzi, jeńcy radzieccy oraz Polacy. Więzieni byli tutaj przedstawiciele 18 narodowości - powiedział wójt.

Więźniowie wykonywali niewolniczą pracę, karczowali lasy, budowali drogi i obiekty wojskowe. Wycieńczeni i głodzeni masowo umierali. Zmarłych zastępowano nowymi transportami.

Na poligonie ćwiczyli niemieccy żołnierze, którzy potem walczyli na froncie wschodnim.

- Centrum mieści się w zmodernizowanym budynku domu kultury. Ma być miejscem spotkań młodzieży z różnych państw. Z jednej strony będzie przypominać o tragicznej historii narodów. Z drugiej stanie się symbolem wybaczania - dodał Rokosz.

Kosztowało prawie 4 mln zł, z czego 500 tys. zł stanowiły środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Centrum posiada m.in. salę kinową, konferencyjną.

W przyszłym roku w jego pobliżu powstanie niewielkie muzeum przypominające obóz pracy. Wśród eksponatów znajdą się repliki dwóch baraków obozowych.

- Jeden ma przypominać warunki w jakich żyli więźniowie, a drugi pokazywać barak ich niemieckich strażników - zaznacza Rokosz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.