Centrum Produktu Lokalnego: Gmina postawiła na żywność ekologiczną i odniosła sukces

  • Bartosz Dyląg
  • 18-10-2016
  • drukuj
- Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej jest coraz bardziej rozpoznawalne, odbywają się warsztaty kulinarne, kręcone są programy kulinarne. W zakresie zdrowiej, ekologicznej żywności jest to nasz sposób na promocję – wyjaśnia Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.
Centrum Produktu Lokalnego: Gmina postawiła na żywność ekologiczną i odniosła sukces
Na naszym terenie nie mamy zakładów przemysłowych, jesteśmy gminą turystyczną, dlatego staramy się ją rozwijać - podkreśla Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.

Jak za pomocą produktów lokalnych promować region?

Józef Knapik, wójt gminy Pleśna: – Staramy się wspierać wszystkich, którzy zajmują się wytwarzaniem produktów lokalnych. Świetnym przykładem jest Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, które prężnie działa na rzecz promowania tych produktów, na rzecz współpracy z rolnikami, którzy taką żywność mają. Jest to nasze dobro gminne, które staramy się pokazywać, corocznie w lipcu organizujemy święto owoców i produktów pszczelich, na którym wystawiają się lokalni producenci i rolnicy, pokazujący to, co mają najlepsze.

Gmina włączyła się w powstanie Centrum Produktu Lokalnego czy była to inicjatywa oddolna?

– Była to w całości inicjatywa mieszkańców. Stowarzyszanie Grupa Odrolnika miało pomysł, by takie centrum stworzyć, choć oczywiście gmina wspiera tę inicjatywę. Na każdym kroku zachęcam, podkreślam na spotkaniach z rolnikami, że taka inicjatywa jest i warto z Centrum współpracować, bo jest ono koordynatorem wszelkich działań związanych z produkcją zdrowej żywności.

Zwłaszcza, że wkrótce planuje się tutaj otworzenie inkubatora przedsiębiorczości, który będzie skupiał rolników. Będzie na przykład skupował od plantatorów maliny do przetwórstwa czy od rolników zboża do przetworzenia. Myślę, że ta współpraca z rolnikami będzie się rozwijać.

Co daje gminie istnienie takiego przedsięwzięcia jak Centrum Produktu Lokalnego?

– Przede wszystkim promocję. Od dłuższego czasu funkcjonuje Paczka od rolnika, w ramach której miejscowi rolnicy wysyłają konsumentom w całej Polsce wytworzoną przez siebie żywność ekologiczną. Ludzie z różnych zakątków Polski pytają o nasze inicjatywy, Centrum jest coraz bardziej rozpoznawalne, odbywają się warsztaty kulinarne, kręcone są programy kulinarne. W zakresie zdrowiej, ekologicznej żywności jest to nasz sposób na promocję.

Jak jeszcze gmina się promuje?

– Na różne sposoby. Na naszym terenie nie mamy zakładów przemysłowych, jesteśmy gminą turystyczną, dlatego staramy się ją rozwijać. Mamy świetne tereny nie odbiegające od Beskidów czy okolic Gór Świętokrzyskich, staramy się nadrobić lata zaniedbań. Mamy kilka projektów, za pomocą których chcemy ożywiać turystykę na naszym terenie.

Czytaj też: Turystyczne miejscowości zacierają ręce. Są pierwsze podsumowania sezonu

Jakie to projekty?

– Z kilkoma gminami stworzyliśmy Źródlany szlak, to punkty na terenie gmin, które promują turystykę i pozwalają ludziom aktywnie spędzić czas. W ramach projektu mamy zamiast zbudować wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej, to na pewno podniesie walory tego miejsca. Staramy się zagospodarować tereny budując ścieżki przyrodnicze czy geologiczne. Chcemy wypromować na przykład miejsce, w którym są skamieniałe dęby sprzed kilkuset lat.

Niewątpliwym walorem naszej gminy jest 20 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Wydawać by się mogło, że jest to jedynie obciążenie, bo musimy je utrzymywać i dbać o nie, widać jednak, że gros turystów jest zainteresowana takimi obiektami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE